Obnovení zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Izmir

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Izmir, budeme moc vděční za váš názor.

Turecko - Izmir

Město Izmir, známé také jako Smyrna, se 4 miliony obyvatel se nachází na pobřeží Egejského moře a je současně správním střediskem celé provincie. Jde o nejstarší středomořské město, které bylo založeno ve třetím tisíciletí, před n. l. Tehdejší Izmir byl velmi důležitým přístavem a centrem kultury na celém anatolském poloostrově.  Velký vliv na vývoj města, které je opředeno pověstmi měla i řecká kultura. Ještě před první světovou válkou zde žilo 300 tisíc Řeků, což byla téměř polovina obyvatel.

Dnes je Izmir vyhledávanou turistickou lokalitou s velkou koncentrací pamětihodností a třetím nejlidnatějším městem Turecka.  Tato živá a moderní přístavní metropole se skládá z několika městských částí.

Zajímavosti

Jižně, nad centrem města se tyčí hrad – Kadifekale (Sametová pevnost), z jehož hradeb se naskýtá impozantní rozhled na Izmir v celé jeho velikosti.  Poblíž pevnosti se nachází Agora, která byla svého času místem uskutečnění mnoha obchodů. Tento trh byl postaven za vlády Alexandra Velikého. V severní části Agory nalezneme baziliku o délce 160 metrů, jež je rozdělena do tří uliček.  Jednou z největších dominant města je 25 metrů vysoká hodinová věž, která je lemována fontánami. Zajímavostí této věže je fakt, že za posledních 100 let se na ní nikdy nezastavil čas. V části Konak se nachází trh Kemeralti, který platí za jedno z nejlepších míst k nákupům ve městě Izmir. Samotný trh se stává součástí historických památek a nachází se v blízkosti mramorové fontány z roku 1814. V Izmiru se také nachází i nespočet mešit, památníků a muzeí.

Neopomenutelným prvkem města je zdejší park Kültürparki - Park kultury, který vznikl na bývalé řecké čtvrti, která byla srovnána se zemí. Jde o místo, kde se setkávají lidé všech věkových skupin, aby si zde odpočinuli a odreagovali se od starostí všedního života.  V parku se nachází rozlehlá zelená zákoutí, jezírka, archeologické muzeum, parašutistická věž a své místo zde má i lunapark pro děti. Dalším vyhledávaným odpočinkovým místem je nábřeží čtvrti Alsancak, obklopené kavárnami.  Zajímavostí je, že tato čtvrť si uchovala domy s tradiční architekturou, včetně kostelů.  Na konci promenády, u moře se nachází velká travnatá plocha, kterou místní s oblibou využívají k pořádání pikniků.

Nejrušnějším místem města je bezesporu část Konak, která se nachází na jižní straně nábřeží. Je to jakýsi dopravní uzel, na kterém se setkávají autobusové linky s trajektovou dopravou a metrem.

Doprava v Izimiru

Toto miliónové město, které platí současně i za nejmodernější v celém Turecku disponuje velmi slušnou dopravní infrastrukturou. K přepravě po metropoli i mezi ostatními městy slouží široká síť autobusových linek a dolmuší. Je zde zavedena i železniční doprava, avšak ta obsluhuje spíše kratší trasy, mnohem výhodnější je cestovat trajekty.  V rámci města lze využít i zdejší metro, které je ale v porovnání s autobusovou dopravou poněkud dražší.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---