Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Izmir

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Izmir, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Turecko - Izmir

Město Izmir, známé také jako Smyrna, se 4 miliony obyvatel se nachází na pobřeží Egejského moře a je současně správním střediskem celé provincie. Jde o nejstarší středomořské město, které bylo založeno ve třetím tisíciletí, před n. l. Tehdejší Izmir byl velmi důležitým přístavem a centrem kultury na celém anatolském poloostrově.  Velký vliv na vývoj města, které je opředeno pověstmi měla i řecká kultura. Ještě před první světovou válkou zde žilo 300 tisíc Řeků, což byla téměř polovina obyvatel.

Dnes je Izmir vyhledávanou turistickou lokalitou s velkou koncentrací pamětihodností a třetím nejlidnatějším městem Turecka.  Tato živá a moderní přístavní metropole se skládá z několika městských částí.

Zajímavosti

Jižně, nad centrem města se tyčí hrad – Kadifekale (Sametová pevnost), z jehož hradeb se naskýtá impozantní rozhled na Izmir v celé jeho velikosti.  Poblíž pevnosti se nachází Agora, která byla svého času místem uskutečnění mnoha obchodů. Tento trh byl postaven za vlády Alexandra Velikého. V severní části Agory nalezneme baziliku o délce 160 metrů, jež je rozdělena do tří uliček.  Jednou z největších dominant města je 25 metrů vysoká hodinová věž, která je lemována fontánami. Zajímavostí této věže je fakt, že za posledních 100 let se na ní nikdy nezastavil čas. V části Konak se nachází trh Kemeralti, který platí za jedno z nejlepších míst k nákupům ve městě Izmir. Samotný trh se stává součástí historických památek a nachází se v blízkosti mramorové fontány z roku 1814. V Izmiru se také nachází i nespočet mešit, památníků a muzeí.

Neopomenutelným prvkem města je zdejší park Kültürparki - Park kultury, který vznikl na bývalé řecké čtvrti, která byla srovnána se zemí. Jde o místo, kde se setkávají lidé všech věkových skupin, aby si zde odpočinuli a odreagovali se od starostí všedního života.  V parku se nachází rozlehlá zelená zákoutí, jezírka, archeologické muzeum, parašutistická věž a své místo zde má i lunapark pro děti. Dalším vyhledávaným odpočinkovým místem je nábřeží čtvrti Alsancak, obklopené kavárnami.  Zajímavostí je, že tato čtvrť si uchovala domy s tradiční architekturou, včetně kostelů.  Na konci promenády, u moře se nachází velká travnatá plocha, kterou místní s oblibou využívají k pořádání pikniků.

Nejrušnějším místem města je bezesporu část Konak, která se nachází na jižní straně nábřeží. Je to jakýsi dopravní uzel, na kterém se setkávají autobusové linky s trajektovou dopravou a metrem.

Doprava v Izimiru

Toto miliónové město, které platí současně i za nejmodernější v celém Turecku disponuje velmi slušnou dopravní infrastrukturou. K přepravě po metropoli i mezi ostatními městy slouží široká síť autobusových linek a dolmuší. Je zde zavedena i železniční doprava, avšak ta obsluhuje spíše kratší trasy, mnohem výhodnější je cestovat trajekty.  V rámci města lze využít i zdejší metro, které je ale v porovnání s autobusovou dopravou poněkud dražší.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---