Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Cesme

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Cesme, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Turecko - Cesme

Cesme – v překladu „fontána” – je známé a živé turistické středisko, velmi oblíbené jak mezi zahraničními návštěvníky, tak místními. Rozprostírá se na zeleném a úrodném poloostrůvku západně od jiného populárního resortu Izmir vzdáleného 85 km. Jde sice o malé přímořské městečko, současně je však velmi živým přístavem, odkud vyrážejí výletní lodě po okolí a do nedalekého Řecka, a také je centrem stejnojmenné oblasti rozkládající se na výběžku Karabrunského poloostrova při březích Egejského moře (Egejská riviéra, oblast Izmir. Oblast, do které Cesme spadá, je proslulá léčivými termální prameny.

Cesme láká své hosty k odpočinku na plážích s jemným pískem a čistou mořskou vodou. Horké slunce je v průběhu celé hlavní sezony od jara do podzimu samozřejmostí. Teploty se obvykle pohybují od cca 20 do 35 stupňů Celsia, přičemž nejtepleji je v letních měsících. Milovníci památek a pěší turistiky spíše upřednostní zdejší mírné zimy, kdy je klima chladnější, a proto vhodné k výletům a prohlídkám pamětihodností. Do Cesme tak míří rekreanti všech typů – jak rodiny s dětmi (v místě fungují dětské kluby se spoustou  zábavy) a milovníci plážových radovánek, tak aktivní jedinci, zejména pak příznivci vodních i jiných sportů, ale také vyznavači pěších túr či obdivovatelé antických staveb a archeologických nalezišť.

Pláže v cesma

Výhodou pobytu v Cesme je, že se nachází na území, které je při mořských březích lemováno kilometry krásných pláží. Je jich tu celkem dvacítka, takže je opravdu z čeho vybírat. Rodiny s malými ratolestmi vyhledávají pláž Cark Plaj, jejíž povrch je jen mírně svažitý, a proto bezpečný i pro nejmenší. Navíc vlny v tomto místě jsou také klidnější. Naopak vzdálenější Alacati je díky téměř permanentnímu větru vysloveným rájem surfařů. Občas větrno také bývá na pláži zvané Buyuk Plaj v nedaleké Ilice (v té se mimochodem nachází nejvíce pláží i hotelů), nicméně voda je zde příjemně ohřívána termálními prameny a povrch je pokryt jemným bílým pískem. Oblíbené jsou Altinkum Plaj neboli Zlatá pláž (taktéž zvaná anglicky Golden Beach) a Pirlanta Plaj. Některé pláže jsou placené, například Piyade Cove nebo Seaside Beach Club.

K většině známých pláží se lze dostat hromadnou dopravou, taxíkem, případně pomocí dalších prostředků nabízených přímo v místě.

Turistická vybavenost, aktivity, výlety

Vedle klasické relaxace na pláži, opalování a koupání v moři je v Cesme a jeho okolí možné provozovat řadu vodních sportů – surfování, windsurfing, kitesurfing, šnorchlovat nebo se potápět. Nechybí řada kaváren, barů a restaurací, ani diskotéky a kluby s živou hudbou, které se starají o zábavu svých hostů až do ranních hodin. Větší hotely pořádají vlastní kulturní program. Kdo by chtěl poznat něco víc, může vyrazit na výlet na nedaleké řecké ostrovy (nejblíže je ostrov Chios).

Dobře se najíst není v Cesme problém. V městečku funguje řada dobrých restaurací, a to jak s místní, tak mezinárodní kuchyní. Z těch tradičních jsou populární hlavně rybí restaurace.

Až do pozdních večerních hodin jsou v městečku otevřeny obchůdky a stánky s nejrůznějším zbožím. V neděli se pak koná trh. Turci jsou známí jako dobří a velmi aktivní obchodníci. Proto se nenechte překvapit jejich velmi přímým a excentrickým přístupem k zákazníkovi. Je to zcela normální, stejně jako tradiční smlouvání. Nejčastějšími artikly jsou ruční a kožené výrobky, šperky a koberce. 

Cesme se též může pochlubit hradem s opevněním ze 14. až 16. století, uvnitř kterého se nachází muzeum. V těchto prostorách se konají hudební vystoupení, koncerty a oblíbené pěvecké soutěže. K vidění je ale v okolí mnohem více – například římský amfiteátr, středověký hostinec z doby Osmanské říše přestavěný na hotel, řecký ortodoxní kostel Ayios Haralambos z 19. století,  pozůstatky antického města Erythrai a další. Při procházkách uličkami si pak lze povšimnout starých staveb s řeckými a osmanskými prvky.

Na delší výlet můžete vyrazit do tajuplného města Efesos, prohlédnout si přírodní skvost Pamukkale a nedaleké antické lázeňské město Hierapolis či pronajmout si jachtu a vydat se kolem pobřeží na vlastní pěst.

Tipy na hotel v letovisku Cesme

Kaya Prestige Sunshine - rodinný pokoj

Turecko - Izmir - Cesme/Ildiri. Nedávno rekonstruovaný hotel se nachází u rybářské vesničky Ildiri, jejíž populace se v letních měsících rozrůstá až 20krát. Hotel provozuje pravidelnou lodní dopravu na nedaleký ostrůvek, kde lze relaxovat na písečné pláži, jejíž součástí je hotelový plážový bar. Od města Cesme je hotel vzdálen 20 km. Chutné rybí speciality a krásná přírodní scenérie slibují příjemně strávené chvíle.

1.

Altin Yunus Resort AI

Turecko - Izmir - Cesme. Luxusní hotel, jehož název je odvozen z mytologie, se nachází v malebném zálivu a skládá se z hlavní budovy a z bungalovů (ubytování pro klienty Exim Tours v hlavní budově). Jeho součástí je soukromý přístav s kapacitou až pro 200 jachet. Hotel je díky rozsahu a úrovni svých služeb vhodný i pro velmi náročné klienty.

2.

Babaylon

Turecko - Egejská riviéra - Cesme/Ciftlikkoy. Příjemný hotel Babaylon leží u vlastní písečné pláže pyšnící se modrou vlajkou. Nachází se nedaleko typické egejské rybářské vesničky Ciftlikkoy s tradičními kamennými domy a úzkými uličkami. Hotel je vhodný pro klienty všech věkových kategorií vyhledávající klidnou dovolenou.

3.

Grand Hotel Ontur

Turecko - Izmir - Cesme/Dalyan. Moderní prázdninový komplex je posazen na útesu nad vlastní písečnou pláží v oblasti Dalyanu. Od živého centra města Cesme je vzdálen pouhých 5 km. Kvalitní vybavení komplexu, vysoký standard služeb a ubytování spolu s nádherným výhledem na Egejské moře jsou zárukou bezstarostné a příjemné dovolené.

4.

Alcoclar Alacati

Turecko - Izmir - Cesme/Alacati. Menší hotel se nachází přímo u vlastní písčité pláže; pouhé 3 km od centra městečka Alacati s mnoha kavárnami; restauracemi a obchůdky. Hotel je vhodný pro všechny věkové kategorie včetně rodin s dětmi. Oblast Alacati je díky stabilním větrným podmínkám využívána pro windsurfing a kitesurfing.

5.

Kaya Prestige Sunshine

Nedávno rekonstruovaný hotel Kaya Prestige Sunshine se nachází u rybářské vesničky Ildiri, jejíž populace se v letních měsících rozrůstá až 20krát. Hotel Kaya Prestige Sunshine provozuje pravidelnou lodní dopravu na nedaleký ostrůvek, kde lze relaxovat na písečné pláži, jejíž součástí je hotelový plážový bar. Od města Cesme je hotel vzdálen 20 km. Chutné rybí speciality a krásná přírodní scenérie slibují příjemně strávené chvíle.

6.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---