Počasí v Turecku
Počasí a klima v Turecku
Turecko je složeno ze sedmi klimatických oblastí, v každé z nich jsou jiné geografické a povětrnostní podmínky. Pokud Vám níže uvedený orientační přehled nebude stačit, nebo pokud chcete i konkrétně vědět, jaké počasí v Turecku bude během Vaší dovolené, podívejte se na stránku Turecko - počasí a předpověď počasí na 14 dní.
Marmara
Oblast kolem měst Istanbul, Edirne, Bursa na pobřeží Marmarského moře v severozápadní části Turecka se vyznačuje převážně nízkými kopci a zemědělskou půdou s hojně se vyskytujícími ovocnými sady. Pěstují se zde meruňky, broskve a hrozny. Jižně od města Bursa se nacházejí hory dosahující výšky až kolem 2500 metrů. Teploty se pohybují od -16°C v zimě až po 40°C v nejteplejších letních měsících. Je zde dosti vlhko, průměrně kolem 73%.
Egejská riviéra
Egejský region ( Egejská riviéra ) s hlavním městem Izmir má velmi úrodnou půdu. V létě je zde velmi slunečné počasí, takže se zde daří plodinám jako jsou tabák, slunečnice, olivy, fíky, broskve, hrušky a jablka. Teploty se pohybují od -6°C v zimním období až po vysokých 43°C v nejparnějším létě. Pobřeží omývá krásné Egejské moře.
Turecká riviéra - oblast kolem Středozemního moře
Tato oblast na jihu Turecka ( Turecká riviéra ) je lemována na severní straně pohořím Taurus. Na jižní straně Turecka, na pobřeží Středozemního moře, najdeme nádherné pláže s bílým pískem. Počasí je zde v létě velmi teplé a vlhké, teploty se pohybují od -5°C v zimě až po 45°C v létě.
Centrální Anatolie
Vnitrozemí Turecka je vysokou náhorní plošinou s nadmořskou výškou 900 metrů v oblasti kolem hlavního města Ankary. Najdeme zde i horské oblasti s nečinnými sopkami a fantastickou měsíční krajinu Kappadokie, která vznikla po erupcích sopek Erciyes a Hasan Dag.
Na tomto území se pěstuje pšenice a další plodiny a pasou se zde miliony ovcí. Teploty se zde v zimě pohybují kolem -25°C a v lété stoupají až ke 40°C. Ročně tu napadne pouze 382 mm srážek a průměrná vlhkost vzduchu je 62%.
Pobřeží Černého moře
Turecké pobřeží Černého moře je dlouhé 1700 km a je překvapivě zelené a svěží, ročně zde napadne průměrně 781 mm srážek. Většinu roku je zde zataženo, což je, zdá se, vyhovující pro pěstování tabáku. Dále se zde hojně pěstují třešně a hlavně lískové ořechy, které Turecko exportuje a uspokojuje až polovinu světové spotřeby.
Zde rostoucí zelená a svěží tráva je potravou pro krávy, které produkují nejlepší mléko v Turecku, ze kterého se vyrábí také vynikající máslo a smetana. Vlhké počasí východního pobřeží Trabzon je ideální pro pěstování čajových keřů.
Teploty v zimě klesají až na -8°C a v létě stoupají ke 40°C, průměrná vlhkost vzduchu je 72%. Na dovolené se sem moc nejezdí, protže i když zde jsou pláže a moře hezké, počasí je deštivé po celý rok a prší zde i červenci či srpnu.
Východní Anatolie
Hornatá a chladná oblast východního Turecka je místem, kde teploty v zimě klesají až na -45°C a v létě stoupají ke 38°C, ale roční teplotní průměr je pouze 9°C. Roční úhrn srážek se pohybuje okolo 560 mm. Tato oblast je relativně chudá, pěstuje se zde pšenice, ovoce a ořechy, a pasou se tady spousty ovcí.
Jihovýchodní Anatolie
Blízko Sýrie, na březích řek Tigris a Eufrat je většinu roku velmi teplo, až 46°C uprostřed léta, v zimě výjimečně až -12°C. Tato oblast je suchá, ročně zde napadne pouze 576 mm srážek. Zde rostoucí plodiny milují teplo a rostou tak velmi rychle. Nejlepším obdobím pro návštěvu této oblasti je z hlediska počasí kterékoli kromě léta, kdy je zde opravdu příliš velké horko.