Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Calis

Oblast
Typ letoviska Klidné
Hodnocení uživatelů
5/5
Skvělé!

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Calis, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Turecko - Calis

Menší a poklidné, přesto čím dál tím oblíbenější letovisko Calis leží v jihozápadní části Turecka. Rozkládá se v malebné zátoce Egejské riviéry s téměř dokonale rovnou pláží, jež obepíná mořské břehy ve tvaru orientálního půlměsíce. Na horizontu se tyčí prudké kopce okolních hor a pásy písku při pobřeží lemují vzrostlé palmy. Dovolenková idylka jako vystřižená z cestovního katalogu. Stačí jen sbalit zavazadla a vyrazit.

Nejvhodnějším obdobím k návštěvě prázdninového resortu Calis je hlavní sezona, která trvá od brzkého jara do pozdního podzimu. Teploty v tomto čase dosahují průměrně hodnoty kolem dvaceti stupňů, výjimkou však nejsou ani horka blížící se ke čtyřicítce, která doslova vybízejí ke koupání a vodním radovánkám všeho druhu, včetně řádění na atrakcích v aquaparku (v místě je k dispozici Sultan's Aquacity). Naopak starší lidé či milovníci památek a přírody ocení období mimo sezonu, kdy je počasí vhodnější k procházkám nebo výletům za památkami. Dlouhodobé statistiky počasí v Calis předpovídají až 300 slunečných dnů v roce.

Letovisko Calis je součástí většího a známějšího resortu Fethiye, který se nachází asi 6 kilometrů v jižní části zátoky. Je tak možné využít všeho, co nabízí obě letoviska, protože lze mezi nimi libovolně cestovat. Z nejbližšího letiště Dalaman trvá cesta do Calis cca 90 minut silniční dopravou.

Pláž

Pláž v letovisku Calis je dlouhá, pokrytá pískem a oblázky, omývaná křišťálově čistou vodou a tak rovná, že z jednoho konce dohlédnete na druhý. Vstup do vody je mírný, proto je vhodný i pro nezkušené plavce a děti.

Plážovou promenádu, která je převážně určena pouze pro pěší, lemuje řada hotelů, barů, restaurací a obchůdků, takže nabídka zábavy i občerstvení je široká a pestrá. Celkově je však pláž a resort vůbec spíše klidnějšího charakteru, a tak pokud neholdujete bujarému nočnímu veselí, je to místo pro Vás jako stvořené. Právě kvůli poklidnější atmosféře a nerušené relaxaci je Calis doménou především rodin a párů bez rozdílu věku. Kdo však přeci jen zatouží po party či diskotéce, může zajet taxíkem do nedalekého střediska Fethiye, které je o poznání živější. Ti, kteří rádi rozproudí adrenalin v žilách, také nebudou zklamáni. Připravena je řada vodních sportů, například windsurfing, kitesurfing, šnorchlování nebo potápění (zájemci mohou využít potápěčské školy a zkušených instruktorů).

Turistická vybavenost

Calis je plnohodnotné rekreační středisko s bohatým výběrem ubytování pro každého – od levnějších soukromých apartmánů, přes vilky k pronájmu a standardní tříhvězdičkové hotely, až po luxusní komplexy. Téměř všechna ubytovací zařízení mají vlastní bazén a často také poskytují krásný výhled na moře.

Aktivity aneb co v letovisku Calis

Noční život v Calis není nijak hlučný a soustředí se spíše do hotelů, které pořádají své vlastní akce a mají pro své hosty připraveny zábavné programy, jako např. živá hudební vystoupení či taneční večery. Mnohem širší možnosti noční zábavy jsou k dispozici v nedalekém letovisku Fethiye, kde to žije až do ranních hodin.

Pokud jde o nákupy, které jistě patří k oblíbeným turistickým aktivitám, Calis není zrovna nákupním rájem. Základní potřeby, potraviny a suvenýry lze zakoupit v minimarketech a dalších místních obchůdcích, v neděli pak na pravidelných trzích, nicméně za většími nákupy s rozsáhlejším sortimentem musíte vyrazit autobusem (tzv. dolmuší), autem či vodním taxi do několik kilometrů vzdáleného resortu Fethiye. Tam nakoupíte tureckou klasiku – kožené zboží, šperky či koberce. A samozřejmě nezapomeňte smlouvat.

Stravování je zajištěno prostřednictvím mnoha restaurací. K populárním patří ze zřejmých důvodů ty rybí. Nechybí však ani mezinárodní kuchyně pro rekreanty, kteří neradi experimentují. Přesto se doporučuje ochutnat alespoň něco z tureckých pokrmů, které jsou velmi chutné, plné zeleniny, masa a sýrů, jako např. plněné papriky nebo vinné listy, kebab, saláty, borek (pečivo plněné masem, sýrem a bramborami) nebo meze (několik mističek místních pochoutek k ochutnání). Z nápojů patří k tradičním silná černá káva, z těch alkoholických pak raki (anýzovo-lékořicový likér).

Po dni poklidné relaxace na pláži, slunění, koupání v moři či výletu není nic lepšího než posedět nad dobrým jídlem a pitím při mořském břehu a pozorovat kouzelný západ slunce či vyrazit na romantickou procházku za večerního osvěžujícího vánku.

Výlety v okolí Calis

Díky poloze letoviska Calis se přirozeně jako první nabízí výlet do cca 6 kilometrů vzdáleného resortu Fethiye. Ideální je zvolit k přepravě vodní taxi, protože jde o zážitek sám o sobě. Vyráží každou půl hodinu a dopraví Vás pohodlně přímo na místo odpočinkovou plavbou. Tam čekají úzké uličky starého centra s příjemnými restauracemi a bary, obchůdky se šperky a suvenýry. Po setmění nabízí Fethiye možnost nočního povyražení v tanečních klubech a barech.

V okolí resortu Calis se najde dostatek zajímavosti pro příznivce historie a starých památek. V letovisku Fethiye, které leží jen kousek od Calis, se nachází středověké křižácké opevnění postavené ve 14. století rytíři Maltézského řádu. V různých částech městečka si prohlédněte sarkofágy s vyobrazeními válečníků. K vidění je také římské antické divadlo, středověký hrad a muzeum s mnoha exponáty sahajícími svým věkem až do časů před naším letopočtem. Za městem pak lze s němým úžasem spočinout před skálou s vytesanými hrobkami zdejších vládců. Na pláži v nedalekém městečku Dalyan lze pozorovat karety. Jiným přírodním skvostem v okolí je pak rokle Saklikent s bizarními skalními útvary a pěšinkami podél mohutných skal horské průrvy. V říčních vodách rokle je možné raftovat nebo projet se na kanoi.

Na delší výlet vystačí prohlídka slavného Pamukkale (cca 200 km), které se řadí mezi hlavní turecké turistické atrakce.

Tipy na hotel v letovisku Calis

Aries

Hotel Aries se nachází v oblasti Calis, 52 km od letiště v Dalamánu.

1.

Mendos

Hotel Mendos se skládá ze dvou budov ve vzdálenosti 10 m a 50 m od krásné pláže.

2.

Golden Moon

Hotel Golden Moon leží 45 km od letiště Dalaman, 5 km od centra.

3.

Remer

Příjemný a oblíbený hotel Remer s přátelskou atmosférou nacházející se v letovisku Calis, v těsné blízkosti plážové promenády a samotné pláže. Letovisko Fethiye je vzdáleno 5 km a spojení je zajišťováno městskou autobusovou dopravou.

4.

Grand Vision

Hotel Grand Vision se nachází na kraji střediska Calis, v krásné zahradě s bazénem a ve vzdálenosti cca 100 metrů od pláže.

5.

Özmen

Hotel Özmen s velikou zahradou se nachází 45 km od letiště v Dalamanu, přibližně 3,5 km od centra v Calis, na pláž vzdálenou cca 700 m je to 10 min. chůze.

6.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno

Nejnovější hodnocení

Neznámý uživatel, 4. 7. 2019 Skvělé!
--- • --- • ---
---