Pláže v Turecku

Odhadovaná doba čtení: 5 min.

Hlavní pláže v Turecku

V Turecku je samozřejmě pláží obrovské množství a není možné všechny popsat, ale i tak Vám přinášíme alespoň malý výběr toho nejlepšího, co v Turecku je.

Patara

Pláž Patara se nachází u Středozemního moře, je 14,2 km dlouhá, písečná, je vhodná i pro děti. Z pláže neuvidíte žádné budovy, je zde pouze malá kavárna na konci pláže. Lehátka a slunečníky jsou k pronajmutí. Nejsou zde dovoleny žádné vodní sporty ani kempování. Na tuto nádhernou pláž, která je považována za jednu z nejkrásnějších v Turecku, podle některých i nejkrásnější na světě, se dostanete městskou dopravou z nedalekého města Patara nebo delší procházkou.

Olu Deniz Beach

Překrásná pláž Olu Deniz se nachází ve vnitrozemní zátoce, najdete zde křišťálově čistou vodu. Tato pláž je ideální pro provozování různých vodních sportů a velmi bezpečná pro plavání dětí. Můžete zde šnorchlovat a provozovat oblíbené sporty jako např. hanggliding nebo paragliding, kdy skáčete s padákem do moře z hory Babadag. Část této laguny je nyní chráněnou oblastí a národním parkem. Na hlavní promenádě ve městě Olu Deniz najdete spoustu barů, kaváren, obchůdků a restaruací. Teploty se zde pohybují kolem 32°C v létě a 20°C v zimě. Místní obyvatelé tvrdí, že je zde turistická sezóna po celý rok. Více na stránce letoviska Ölüdeniz.

Gemile Bay Beach

Pro někoho může být pláž Olu Deniz příliš hektická a komerční, pokud se budete chtít vyhnout davům, navštivte pláž v zátoce Gemile. Tato pláž je klidná, nezkažená, můžete si zde uživat sluníčka a přitom mít krásný výhled na ostrov svatého Mikuláše.

Turtle (Iztuzu) Beach

Tato pláž je přístupná jen lodí z nedalekého města Dalyan. Cesta trvá asi 20 minut. Je národní chráněnou oblastí, chovají se zde velmi vzácné želvy – karety obecné. Pláž Iztuzu je několik kilometrů dlouhá, obklopená nádhernou přírodní scenérií, na pláži najdete hnědý písek a mělkou vodu. Je zde i malá kavárna; lehátka a slunečníky jsou k dispozici.

Calis Beach

Pláž Calis je menší a klidnější pláž, která se rozprostírá nedaleko města Fethiye. Tato písčito-oblázková pláž je velmi vhodná pro provozování vodních sportů a pro rodiny s dětmi. Kolem pláže najdete promenádu s hotely, kavárnami a restauracemi. Z pláže Calis můžete pozorovat překrásné západy slunce.

Kleopatra Beach

Pláž Kleopatra je nazývána také pláž Damlatas podle krápníkové Jeskyně Damlatas, která se zde nachází. Tato pláž je považována za nejkrásnější v oblasti Alanya. Je zde jemnější písek a nenajdete zde příliš útesů ani kamenů, ale voda není tak mělká jako na východním pobřeží. Tuto pláž dostala darem královna Kleopatra od svého milence Antonia. Každý den se koupala v moři. Původně zde byl tunel, který vedl od hradu přímo k její soukromé pláži. Krápníková jeskyně Damlatas, která byla objevena na západní straně poloostrova v roce 1948 je nyní jednou z největších turistických atrakcí v oblasti Alanya.

Lara Beach

Pláž Lara, dlouhá, písčitá pláž s tmavým pískem, malými oblázky a tyrkysovou vodou, leží východně od města Antalya, na pobřeží Středozemního moře. Je to jedna z nejkrásnějších pláží v Turecku. Najdete zde i mnoho komerčních nabídek, můžete si vypůjčit lehátka, slunečníky, zakoupit si nápoje nebo občerstvení.

Konyaalti Beach

Pláž Konyaalti leží přímo v srdci velkého města Antalya, což z ní činí skvělé místo pro ty, kdo nechtějí strávit ležením na pláži celé hodiny. Najdete zde mnoho možností, jak se zabavit. I když se pláž o víkendech hodně zaplní místním obyvatelstvem, táhne se téměř do nekonečna, takže určitě nebudete mít problém najít si pro sebe kousek místa na písku.

Butterfly valley

Butterfly valley, neboli údolí motýlů je oblast s nádhernou pláží, která se stává od června do září domovem tisíců překrásných barevných motýlů, kteří se do tohoto klidného údolí přilétají pářit. Údolí s pláži se nachází mezi dvěma tyčícími se útesy, nedaleko pláže najdeme i vodopád, který ještě více zkrášluje tuto neskutečnou přírodní nádheru.

Alanya Beach

Tato překrásná, 14 kilometrů dlouhá pláž Alanya je velmi zajímavá tím, že se kolem ní tyčí hradby středověkého hradu Seljuk. Je zde dost místa pro každého i v období, kdy vrcholí turistická sezóna. Pláž Alanya se nachází jižněji, než většina pláží v této oblasti, a proto je zde příjemné teplé počasí po celý rok.

Kemer Beach

Překrásnou pláž Kemer najdete 20 km od města Antalya. Její krása spočívá zejména v tom, že se nachází přímo na úpatí pohoří Taurus. Pokud nechcete jen celý den ležet na slunci, můžete se vydat na pěší túru do hor.

Pláž Olimpos

Pláž Olimpos leží 80 km jihozápadně od města Antalya. Ačkoli je poměrně odlehlá, je to opravdu malý kousek nebe. Je obklopena piniovými háji, ve kterých jsou skryty ruiny antického chrámu s mramorovými sloupy, rozptýlenými mezi stromy. Pokud hledáte romantickou a uvolněnou atmosféru, pak je tato pláž pro Vás ta pravá.

Čtěte také: Cestovní formality