Svátky a důležitá data 

Odhadovaná doba čtení: 3 min.

Významné svátky a data

Státní svátky

  • 1 leden – Nový rok
  • 23. duben – Den národní svrchovanosti a Den dětí; dne 23. dubna 1920 vzniknul v Turecku parlament a v roce 1921 byl 23. duben prohlášen za státní svátek. Od roku 1927 se tento den slaví také jako Den dětí, který je zasvěcen všem dětem světa.
  • 1. květen – Svátek práce a solidarity; v tento den jsou uzavřeny administrativní budovy, školy a poštovní úřady. 1. květen je využíván jako příležitost demonstrovat za lepší pracovní podmínky
  • 19. květen – Den sportu a mládeže a vzpomínka na zakladatele tureckého státu Mustafu Kemala Atatürka, který se v tento den narodil; Cílem tohoto svátku, který se slaví od roku 1933, je motivovat mládež k zachovávání kulturních hodnot Turecka. Mladí lidé v tento den zpívají státní hymnu, účastní se průvodu, sportují, připomínají si demokratické hodnoty Turecka a vzpomínají na Mustafu Kemala Atatürka, který se zasloužil o vznik nezávislé Turecké republiky.
  • 30. srpen – Den vítězství (místní název Zafer Bayrami); tento den se slaví na památku vítězství Turecka v bitvě o Dumlupinar – konečná bitva turecké války za nezávislost v roce 1922
  • 29. říjen – Den republiky; tento den byla v roce 1923 vyhlášena republika. Státní svátek se slaví i odpoledne předešlého dne – 28. října.
  • 10. listopad – výročí Atatürkovi smrti (zemřel v roce 1938 v 9:05 hodin), tento den nebyl vyhlášen oficiálním státním svátkem, ale celý národ na počest tohoto významného tureckého státníka drží v tento den v 9:05 hodin minutu ticha. Atatürkovy úspěchy a jeho myšlenky jsou připomínány v rozhlasovém a televizním vysílání.

Náboženské svátky:

  • Ukončení Ramadánu, Svátek cukroví (místní název Şeker Bayramı) – tento svátek se začíná slavit se západem slunce posledního dne ramadánu a trvá tři dny. Muzea, archologické památky a turisticky zajímavá místa bývají uzavřeny celý první den tohoto svátku, ale obvykle už druhý a třetí den jsou otevřeny, často za nižší poplatek než je běžné mimo tento svátek.
  • Svátek obětování (Kurban Bayrami) – tento svátek je pohyblivý, každý rok je v jinou dobu, řídí se podle Hijri kalendáře, který je o jedenáct dní kratší než gregoriánský kalendář. Většina bank, obchodů a kaneceláří je kvůli tomuto svátku na pět a více dní zavřena. V roce 2012 Kurban Bayrami začne ve středu 24. října, bude pokračovat další čtyři dny až do nedělního večera 28. října. Ale už 29. října začíná další svátek - Den republiky. V roce 2013 začne Svátek obětování v sobotu 14. října a skončí večer 18. října v pátek.
Čtěte také: Turecko lezení