Turecká měna a peníze

Odhadovaná doba čtení: 1 min.

Turecká lira

Měnou v Turecku je turecká lira TL (Türk lirasi) neboli také TRY. Turecká lira se dělí na 100 Kurus (kurušů). Všechny bankovky a mince mají na sobě portrét Mustafy Kemala Atatürka (významného tureckého státníka a prvního tureckého prezidenta). Turecké bankovky existují v nominální hodnotě 5, 10, 20, 50 tureckých lir a méně často v nominální hodnotě 100 a 200 tureckých lir. Mince se vyskytují v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 25 a 50 tureckých lir.

Směnárny a platební kart

V Turecku si bez problémů vyměníte eura a americké dolary na turecké liry. Výměnu můžete uskutečnit ve směnárnách, na poštách, v bankách, hotelech a obchodech. Platební karty Visa a MasterCard se dají běžně použít v hotelích, obchodech, barech a restaruacích, ale mimo hlavní turistické oblasti , v malých restauracích a penzionech můžete mít s placením kartami problém.

Peníze si můžete vybrat z bankomatů, kterých bývá v turistických střediscích plno. Bankomaty nabízejí instrukce v angličtině, němčině a francouzštině.

Cestovní šeky

Cestovní šeky si s sebou raději neberte. Zaměstnanci v bankách, obchodech a hotelech je velmi neradi rozměňují a buď Vás pošlou si je vyměnit někam jinam, nebo Vám naúčtují velký příplatek za jejich výměnu.

Čtěte také: Cestovní formality