Příroda Turecka

Odhadovaná doba čtení: 4 min.

Příroda v Turecku

Turecko leží na Anatolském poloostrově, je ze tří stran obklopeno mořem a ze čtvrté strany horami. Můžete zde najít nepřeberné množství přírodních krás, mezi kterými jsou neuvěřitelné přírodní útvary, které nenajdete nikde jinde na světě.

V úrodném kraji mezi dvěma sopkami – Hasan Dagi a Erciyes Dagi leží oblast Cappadocia. Je kolébkou jedné z nejstarších civilizací našeho světa a místem zrození mnoha legend a záhad. Každý milovník cestování by jistě rád toto fantastické místo navštívil a prozkoumal.

V Turecku najdete také mnoho národních parků. První z nich byl založen v roce 1958. Od té doby se jejich počet zvýšil na třicet pět. Některé z těchto parků, které byly původně založeny pro archelogické a historické účely, jsou současně velmi bohaté na chráněné biologické druhy. Na příklad Národní park Olympos Bey v oblasti Antalya je místem výskytu velkého množství chráněných rostlin a živočichů a zároveň se zde nalézají velmi výzmané archeologické památky. Národní park Köprülü, který se nachází také v oblasti Antalya, je domovem lesů Cupressus sempervirens (cypřiše vždyzeleného). Tyto lesy se už nikde jinde na světě nevyskytují. Kromě archeologických a geologických památek v tomto parku najdete také velké množství endemických rostlin a vzácných živočišných druhů.

Ačkoli většinu národních parků můžete najít v lesních oblastech, existují také parky nacházející se na místech, kde převládá stepní vegetace. Mezi takové patří např. údolí Munzur ve východní Anatolii a ve vnitrozemní části Anatolie národní parky Baskomutan, Göreme, Bogazköy – Alacahöyük.

Velmi známý je národní park Kuscenneti, vyznačující se mimořádně významnou ekologickou strukturou. Tento park je mokřinou a leží v jižní části regionu Marmara. Byl založen roku 1959 a v roce 1976 mu byl Radou Evropy udělen „Evropský diplom“, který byl obnoven i v letech 1981, 1985 a 1991.

V posledních letech se k národním parkům přidala v roce 2004 i hora Ararat v Agri a pohoří Allahüekber v Karsu, takže se celková plocha národních parků v Turecku rozrostla na 797 000 hektarů.

V Turecku je také díky velké biodiverzitě mnoho přírodních rezervací. Za přírodní rezervace bylo mezi roky 1987 - 1991 označeno třicet pět oblastí. Jejich velikost se pohybuje mezi 86 hektary, které má les Haci Osman až po 17 200 hektarů přírodní rezervace Sultan Marshes v centrální Anatolii. Celková plocha přírodních rezervací činí 84 230 hektarů. Většina těchto přírodních rezervací má menší velikost než národní parky, což umožňuje jejich lepší ochranu.

Kromě chráněných oblastí uvedených výše, existují v Turecku také zóny menšího rozsahu, které jsou taktéž pod ochranou. Ty slouží k ochraně některých živočišných druhů, které se vyskytují v Turecku nebo jinde na světě velmi zřídka anebo dokonce čelí nebezpečí vyhynutí. Tato zvířata jsou odchovávána se zvlášní péčí a některá z nich jsou vypouštěna zpátky do přírody, pokud jejich populace dosáhne určité úrovně. Těchto chráněných zón existuje v Turecku čtyřicet a vyskytují se ve všech oblastech Turecka. Mezi chráněné živočichy patří např. koroptve, daňci, srnci, bažanti, jeleni, divoké kozy, mufloni a další.

V Turecku také existují tzv. zvlášní oblasti ochrany životního prostředí. Turecká vláda v roce 1990 zařadila pod ochranu dvanáct oblastí, kterým udělila status zvláštních oblastí ochrany životního prostředí. Tyto oblasti byly vybrány ani ne tak pro své biologické vlastnosti, ale zejména proto, aby se zabránilo pronikání cestovního ruchu a vzniku staveb na tomto území, a tak byla ochráněna jejich přírodní krása. Mezi tyto oblasti patří např. Dalyan, protože zde kladou vajíčka velmi vzácné želvy karety obecné. Dalším chráněným územím je Foca nedaleko Izmiru, kde žije tuleň středomořský. Úžasná oblast tektonického zlomu, Pamukkale, neboli česky bavlněný hrad, je chráněna kvůli svým světově proslulým vapencovým usazeninám, které vytváří neuvěřitelně působivé terasy a kaskády. Dalším chráněným místem je údolí Ihlara, které má velký historický význam jako jedno z prvních míst, kde se usadili křesťané. Stále zde najdete kostely a chrámy, obsahující vzácné malby a fresky.

Čtěte také: Turecko - doprava