Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Oblast Antalya

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Oblast Antalya, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Antalya

Antalya – provincie a stejnojmenné město rozkládající se na 20 tisících čtverečních kilometrech – patří k vůbec nejznámějším dovolenkovým destinacím Turecka a je perlou tzv. Turecké riviéry, která se rozkládá při jihozápadních tureckých březích omývaných Středozemním mořem. Díky své výtečné poloze na úpatí pohoří Taurus na jedné a při mořském pobřeží na druhé straně, oddělena jen pásy dlouhých pláží, může oblast Antalya nabídnout vše, co se každému vybaví při vyřčení sousloví „dokonalá dovolená”: zlaté pláže plné horkého písku, blankytné moře s teplou vodou, neutuchající sluneční svit, krásná příroda a malebné okolí, komfort velkých hotelových komplexů s množstvím služeb, dobré jídlo a pití, sportovní vyžití, kultura a poznávání památek. To vše a ještě mnohem více má na seznamu svých předností letovisko Antalya a další letoviska v okolí, která do této oblasti spadají. Mapka s letovisky je na stránce Mapy oblastí a letovisek, jedná se o letoviska Konyaalti, Lara, Kündu, Belek a Bogazkent.

V resortu se setkáte s celou škálou návštěvníků – od rodin s malými dětmi až po seniory, mladé páry či skupinky milovníků vodních sportů, a to ze všech koutů světa. Svou všestranností dokáže středisko uspokojit takto širokou paletu tisíců příchozích, kteří mají tak rozličné požadavky a přání. Někteří chtějí jen lenošit a užívat si klidu a relaxace na některé z pláží, zejména rodiče s ratolestmi a starší rekreanti. Jiní, spíše ti mladší, zase vyhledávají trochu více adrenalinu, který jim poskytnou četné pohybové aktivity, ať už ve vodě nebo na suchu. A ani příznivci ponaučení a historie nezůstanou zkrátka – okolí je totiž doslova pokladnicí starých památek a archeologických nalezišť z nejrůznějších období zdejších dějin.

Antalya patří k ekonomicky úspěšným regionům Turecka, a to právě především díky turismu, který zde dosahuje vysoké úrovně, a to jak v počtu návštěvníků i obyvatel, tak v rychlosti místního rozvoje. Dá se říci, že Antalya je jedním z předních míst tureckého cestovního ruchu vůbec. Dozajista k tomu přispívá především prostředí, v němž se nachází a jež obnáší na šest stovek kilometrů pobřeží lemovaného plážemi, přístavy a historickými památkami.

Geografie, příroda, počasí

Antalya a její okolí jsou zcela typické svým klimatem, které je charakteristické vysokou vlhkostí vzduchu. Ta může některým návštěvníkům vadit, jiným naopak prospívá. S touto klimatickou skutečností je také spojena teplota mořské vody, která je oproti jiným místům vyšší. Jak se lidově říká, zkrátka „voda jako kafe”, již ocení především děti a obzvláště zimomřiví jedinci, i když zrovna nachladnutí se v letních měsících není třeba obávat. Teploměr zde v tomto období, tedy od brzkého jara do pozdního podzimu, šplhá v rozmezí od 20 až vysoko nad 30 stupňů Celsia, přičemž sluníčko a jeho zářivé paprsky jsou téměř garantovány. Pokud však nemáte rádi přílišná horka a žhnoucí slunce, vydejte se do Antalye na podzim nebo v zimě. To je totiž nejvhodnější čas k poznávání krásného okolí a památek, navíc většina letních turistů je touto dobou už dávno doma, a tak je v letovisku více klidu. A ještě jedno plus nabízí zdejší chladnější období – možnost lyžování. Ve zdejších horách je vybudováno několik zimních středisek, takže můžete zažít nevšední sněžné radovánky a jen o pár kilometrů dál smočit tělo v moři, jehož teplota je stále ještě snesitelná. I během léta se mohou občas objevit vydatné přeháňky, někdy bývá jen polojasno, ale většinou se setkáte s příjemnými slunečnými dny. Samozřejmě se však liší podnebné podmínky při pobřeží a v horách. Je proto dobré zvážit všechny okolnosti pobytu, tedy kam konkrétně vyrazíte, a podle toho se zařídit. Pro detailní info o klima v Turecku kouknětě na obecné počasí v Turecku, předpověď počasí najdete na stránce Turecko - předpověď počasí pro oblast Antalya

Město a celý region jsou zasazeny do kouzelné scenérie mohutných hor, tyrkysových mořských vod a dozlatova zbarvených písečných pláží. Přes množství těch, kteří touží všechny tyto krásy poznat, si však zdejší krajina i kultura zachovávají minimálně část svého tradičního koloritu. Proto můžete zavítat do malebných vesniček plných bělostných domků, dekorovaných paletou květin, a nadýchat se trochy pravé turecké atmosféry.

V regionu Antalya se naskýtá skutečně mnohé k vidění. Jedním z unikátních přírodních úkazů jsou zdejší vodopády Düden, dále pak můžete obdivovat faunu a floru ve třech národních parcích, prohlédnout si pravý kaňon, horské pláně či povodí řek, a nebo pobýt mezi zasněženými vrcholky v zimním lyžařském středisku. Jedním takovým je například Saklikent, který leží asi 50 km od Antalye ve výšce necelých dvou tisíc metrů.

Pláže, koupání, plážové aktivity

Pláže v regionu Antalya jsou hotovou mozaikou složenou ze sytě zelených borovicových porostů okolních vršků, blankytně modrého Středozemního moře a zlatavých proužků písečného a kamenitého pobřeží. Voda je čistá a během letní sezony příjemně teplá, a tak zcela ideální jak ke koupání a vodním hrátkám, tak k mokrým sportům. Pláže jsou navíc krásně dlouhé a zabírají více než dvě třetiny celého pobřeží oblasti. Není proto třeba se obávat, že byste nenašli své místečko či zákoutí k pohodové relaxaci.

Dvěma hlavními plážemi jsou Lara a Konyaalti. Obě se pyšní průzračnou tyrkysovou vodou, nekončenými zlatavými pásy písku či oblázků a živými bary a kluby. Lehátka a slunečníky jsou samozřejmostí.

Pláž Lara

Pláž Lara, nedaleko níž se soustředí jedna z hlavních lokalit hotelů a zábavy, začíná ve východní části území provincie a rozkládá se v délce 12 kilometrů. Je pokryta tmavším pískem s příměsí oblázků a poskytuje veškeré plážové služby – slunečníky, lehátka, sprchy, občerstvení a zábavu. Moře je tu jen mírně zvlněné, a tak vhodné ke koupání i potápění. Přes klidné vody je možné využít nabídky řady vodních aktivit. Přímo z centra Antalye sem jezdí autobusy, přičemž tento přesun může trvat až 45 minut. Pokud se rozhodnete při svém pobytu pro tuto pláž, je lépe se ubytovat v některém z hotelů poblíž. Většinou jde o luxusní čtyř- až pětihvězdičkové komplexy s pestrou paletou zařízení a služeb, v nichž se ochotný, milý a pracovitý personál postará o vaše naprosté blaho. Jestliže navíc zvolíte variantu stravování all inclusive, nebude vám ke štěstí chybět už vůbec nic a prožijete dovolenou naprosto bez starostí. Nechybí ani vybavení pro děti zahrnující dětské zábavní i pohybové aktivity, včetně brouzdališť a toboganů. Od břehů pak vyrážejí lodě a čluny na výlety po okolí, které vám zprostředkují poznání zdejší čarokrásné přírody, hor, zátok a pláží. Nachystány jsou zábavné show a představení.

Restaurace a bary, které přináleží k dlouhé pláži Lara, jsou vyhlášené. To pravé jen pro sebe tu najde určitě každý. Připravují se zde výtečné pokrmy od mezinárodních kuchařů, barevné a lahodné míchané nápoje, koktejly, káva i čaj. Kdo má rád nákupy, nepřijde zkrátka. V nákupním centru Lara Beach lze pořídit nejrůznější dárky, například šperky či oblečení. V obchůdcích je pak možné zakoupit tradiční zboží a suvenýry.

Pláž Konyaalti

Druhá antalyjská pláž – Konyaalti – se nachází směrem západně od města, ale přeci jen blíže centru než Lara, a pyšní se oceněním EU za kvalitu a čistotu v podobě tzv. modré vlajky. Právě skutečnost, že pláž leží téměř ve středu města, z ní činí dokonalé místo pro ty, kteří nechtějí jen polehávat, opalovat se či řádit ve vlnách, ale také nakupovat, bavit se či poznávat všechny zajímavosti, které toto kouzelné místo nabízí. Pláž Konyaalti vyniká, podobně jako Lara, svou délkou, a povrch tvoří též spíše kombinace písku a oblázků, zatímco okolí obepínají majestátní kopce pohoří Taurus. V této idyle zkrátka nic nechybí, a proto si ji oblíbili nejen zahraniční turisté, ale i místní. K dobré náladě přispívají široké možnosti sportovního vyžití – jízdy na banánu a jiných plavidlech a pro ty nejmenší toboganový a vodní park. K dispozici je spousta stravovacích zařízení – barů, klubů a restaurací –, kde lze zakoupit lahodné občerstvení od nápojů, přes rychlé pokrmy až po sladkosti. A ani po setmění zábava nekončí. V některé z plážových restaurací můžete posedět při svíčkách a dobře povečeřet za zvuků šumícího moře.

Dalšími plážemi v okolí jsou:

 • Adrasan (pěkná, 2 km dlouhá pláž obklopená zelenými kopci, s průzračnou vodou a písečno-oblázkovým povrchem)
 • Ahmediye (pláž nacházející se západně od Antalye)
 • Alara (pláž s malým ostrůvkem v zátoce, kterou lze nalézt asi 2 km západně od Antalye, v blízkosti resortu Alanya; je pokryta pískem a dobře organizována)
 • Alanya (Alanya je známé město, přístav a současně oblíbené letovisko ležící západně od Antalye; v Alanyi lze využít hned několika dobře vybavených pláží oceněných modrou vlajkou EU)
 • Belek (pláž vzdálená asi 11 km západně od Antalye; její povrch je pokryt 16 kilometry bílého písku a sama pláž patří mezi ty nejlepší na jižním tureckém pobřeží; díky kvalitnímu vybavení je vhodná pro rodiny s dětmi; v okolí je řada luxusních hotelových komplexů)
 • Finike (Finike je ospalé rybářské městečko východně od Antalye, kde se nachází dlouhá oblázková pláž)
 • Kaputas (krásná pláž nacházející se v malebné zátoce východně od Antalye; může se pochlubit nádhernou okolní přírodou, a proto je častým předobrazem turecké dovolené v nabídkách cestovních kanceláří; voda je zde nádherně tyrkysová a čistá, přesto nebývá pláž zaplněna davy turistů, jako tomu bývá na jiných místech jižního tureckého pobřeží)
 • Kumköy (pláž ležící západně od Antalye)
 • Patara (oblíbená, 12 km dlouhá a poklidná pláž Patara leží východně od Antalye, je pokryta pískem a v jejím okolí se rozkládají ruiny římského města; pláž je součástí národního parku)
 • Phaselis (původně přístav Phaselis, ležící asi 11 km od Antayle, nabízí hned tři zátoky s malými plážemi, které vybízejí k poklidnému koupání a relaxaci; povrch pláží je písečný a v jejích okolí se nachází řada historických památek a ruin)
 • Side (pláž nacházející se západně od města Antalya a rozkládající se na 2 km; je velmi oblíbená, pokrytá bílým pískem; nedaleko se nacházejí ruiny římských a řeckých staveb; k dispozici je občerstvení i ubytování)
 • Topcam (pláž Topcam se nachází asi 15 km východně od Antalye, je obklopena borovicovými lesy a vhodná vedle koupání i k potápění)

Turistické aktivity, turistická vybavenost

Vzhledem k tomu, že mezinárodní letiště je vzdáleno jen asi 20 minut od centra Antalye a i do ostatních částí provincie je to coby kamenem dohodil, můžete už po krátké jízdě spočinout rovnou na pláži nebo se pustit do poznávání okolí či věnovat se dalším aktivitám, které se nabízejí a kterých rozhodně není málo.

V letovisku funguje četné množství hotelových komplexů a ubytovacích zařízení, často se pyšnících 4 až 5 hvězdičkami, kolem nichž se soustředí spousta služeb a možností, jak trávit volný čas. Většina kvalitních hotelů disponuje pokoji s klimatizací, venkovními i krytými bazény se skluzavkami a tobogany, saunami, vířivkami a dalším wellness vybavením či dětskými, sportovními a zábavními kluby.

Během dne je v resortu vedle plavání v moři či bazénu, opalování se, poznávání města nebo sportování samozřejmě možné také vydat se na nákupy. Nakupování vůbec patří často k oblíbeným činnostem při dovolené. A na to jsou tu rozhodně připraveni. V úzkých dlážděných uličkách centra tzv. Starého města, nebo též Kaleici, lze zabrousit do obchůdků s rozmanitým sortimentem od stříbrných a zlatých šperků přes koberce až po oblečení a produkty z kůže. Samozřejmě nechybí suvenýry. Krámky navíc mají příznivou prodejní dobu, takže nakoupit stihne určitě každý kdykoliv v průběhu dne. Setkat se můžete také se stánky a bazary, které bývají otevřeny až dlouho do noci. Nabídka zboží je pestrá a prodavači překotní v lákání zákazníků. Jednu věc proto při nákupech nesmíte opomenout – smlouvání. Je to jakási tradice, a pokud jde o ceny, i nutnost, neboť hodnota výrobků je z důvodu očekávání zaběhnutého smlouvacího rituálu nadsazena.

V žádném případě byste si při svém pobytu v Antalyi neměli nechat ujít tureckou kuchyni. Je totiž lahodná a zahrnuje některé pochoutky, které jen tak někde jinde neochutnáte, a pokud ano, nebude to „to pravé turecké”. Známý je hlavně kebab. Dále dominují pokrmy z rýže, zeleniny, masa a sýru feta. Z nápojů pak je to národní raki, alkoholický nápoj s anýzovou příchutí. Pokud se raději držíte kontinentální či mezinárodní stravy, ta je samozřejmě rovněž k mání v restauracích nejrozmanitějších typů.

Noční život v Antalyi je převážně koncentrován do hotelů, barů a restaurací, kde je zajištěn pestrý zábavný program různého druhu, tak aby pokryl širokou paletu chutí, nálad a očekávání hostů. Oblíbené jsou například živá taneční a hudební vystoupení, především pak populární břišní tanečnice. Nejvíce příležitostí k povyražení se naskýtá přímo v letovisku Antalya, kde se dá užívat nočního veselí až do pozdních hodin. Kdo však netouží po bujarých večírcích ani jiných hlasitých radovánkách, si může vychutnat příjemnou večeři při svíčkách v některé z místních restaurací, pobýt při pobřeží nebo vyrazit na procházku po pláži.

Podstatnou součástí dovolené v Antalyi jsou bezesporu výlety a návštěvy památek. Turecko vůbec je velmi kulturní zemí s dlouhou historií, prý dokonce kulturně nejbohatší v celém Středozemí. Celé okolí resortu je tak doslova protnuto pamětihodnostmi, ať už jde o rozvaliny antických měst, pozůstatky římských viaduktů, zbytky mostů z doby Osmanské říše nebo opevněných středověkých krčem, jež se podobají malým opevněným hradům.

Hlavní město, centrum oblasti

Hlavním městem a současně centrem celé provincie je stejnojmenné město, přístav a rekreační středisko v jednom, tedy Antalya (z řeckého Attaleia, nebo také Adalia). A není to město malé, jak tomu bývá u mnoha přímořských turistických destinací. Počet jeho obyvatel totiž dosahuje čísla kolem celého jednoho milionu. Najdete tu proto dostatek veškerých potřebných služeb: markety, lékaře, kadeřnictví, masáže, kosmetické salony, taxi službu, městskou hromadnou dopravu, wellness služby či hlídání dětí.

Samotné město bylo a je stále budováno na skalnatém útesu nad mořem, přičemž je obklopeno mohutným pohořím Taurus. To dodává místu jedinečný ráz a poskytuje téměř dokonalou symbiózu moderního letoviska a čisté přírody. Staré centrum Kaleici, vystavěné za časů řecké dominance, zase doplňuje atmosféru dechem dějin a romantikou, ale také poněkud praktičtějším aspektem – láká totiž všechny ty, kteří rádi nakupují. Najdete tu množství krámků, kde zakoupíte suvenýry a další zboží. Jestliže však neholdujete utrácení, vyrazte na pěknou procházku přístavem, kde můžete sledovat čilý ruch a obdivovat kotvící jachty, nebo zajít do mešity. Tady je však třeba zmínit, že taková návštěva obnáší jisté konvence – do mešit se vstupuje naboso a společenské pravidlo vyžaduje slušné oblečení zakrývající většinu těla, u žen navíc i vlasy, nejlépe šátkem.

Výběr z pamětihodností a cílů stojících za návštěvu

1. Přírodní zajímavosti

2. Historické památky a atraktivní místa ve městě Antalya

3. Antická města

4. Kostely, mešity

5. Muzea

Aquapark a Delfinárium

Na jedné z antalyjských pláží – Konyaalti – najdou to pravé příznivci divokých vodních taškařic, tedy hlavně děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrací do časů dětských radovánek. Zejména všem těmto nadšencům je totiž určen vodní park Aqualand v letovisku Antalya. Avšak ani ti, kteří preferují poklidnější zážitky, nepřijdou zkrátka. Aquapark totiž vítá všechny návštěvníky, kteří milují vodu a letní relaxaci. Viz přehled akvaparků.

V areálu můžete zakusit řadu zajímavých atrakcí: nejrůznější skluzavky a tobogany, několik větších i menších bazénů, velký bazén se skutečnými vlnami, vířivku plnou bublinek a masážních elementů, speciální dětské bazénky a brouzdaliště, vodopády, jeskyně, říční rafting. Nechybí zeleň v podobě palem, bary, kde se může každý kdykoliv občerstvit, sprchy, převlékací kabiny, obchůdky s potřebným vybavením (plavky, sluneční brýle, oblečení) a rozmanitým dárkovým a upomínkovým zbožím, tetovací studio, ani služby profesionálního fotografa.

To ale není všechno. Součástí komplexu je delfinárium, kde si zaplavete s opravdovými delfíny! Krom toho zde můžete zhlédnout fascinující show s těmito cvičenými živočichy a krom nich také s lachtany.

Historie

Dějiny dnešního území  Antalye se počítají již na pěknou řádku let. A zdaleka nejde o „pouhá” staletí, nýbrž rovnou statisíce roků. Jižní oblast současného Turecka byla totiž obydlena již v dobách prehistorických, přičemž nejstarší zmínky o takovém osídlení pocházejí z časů raného paleolitu, tedy z období před zhruba 150 až 200 tisíci lety. Některé z dokladů o prapůvodních obyvatelích byly objeveny v jedné z jeskyní nedaleko města.

V údobích následujících po usazení prvních lidí v oblasti se zde střídají různé civilizace, které jsou tak trochu zahaleny tajemstvím. Jasněji začíná být až za Chetitů, kdy se zdejšímu kraji říkalo Lukka. Jeho příslušníci byli zdatnými mořeplavci a také piráty s velmi nezkrotnou a neposlušnou náturou, a tak s nimi nebylo lehké pořízení. Díky tomu však získali pro své území jistou nezávislost.

V antických dobách jsou již budována města, z nichž se dochovaly mnohé pozůstatky, a oblast tvořená sdruženým celkem sousedících měst se přejmenovává na Pamfýlii. Tento název si pak v helénistické éře ponechává východní část území, přičemž další čtyři dostávají jména Lýkie, Kilíkie a Písidie.

V dalším dějinném úseku bohaté antalyjské minulosti bylo území porobeno Peršany a dobýt se jej pokusil i sám Alexandr Veliký, který však přes všechen svůj válečný um nedokázal se svými vojsky přelstít dvě ze zdejších hrdých měst. Do časů po Alexandrově neúspěchu pak spadá založení samotné Antalye, tedy města jako takového, o něž se ve 2. století před naším letopočtem zasloužil král Attalus II., který také věnoval provincii i městu svůj odkaz v podobě místního pojmenování.

Jistě není bez zajímavosti, že již zmíněná Lýkie, tedy část dnešní Antalye, ač byla královstvím, měla první demokratickou ústavu na světě, jež se později stala dokonce historickou inspirací americké ústavy. Po smrti posledního potomka krále Attala přechází oblast do rukou Římanů a rozmáhají se pirátská tažení kolem pobřeží. A klid nenastává ani později, kdy zde převažují Arabové.

Od přelomu 11. a 12. století už však většina jižního území patří výhradně Turkům. Chvíli se střídá byzantská a turecká nadvláda, včetně slavné vlády seldžuckých panovníků, kteří zvelebili mnohá místa v celém regionu, aby se konečně v 15. století moc přesunula do rukou osmanských vládců, kde zůstala až do 1. světové války. Ve 20. letech minulého století se Turecko konečně stává republikou, načež o 50 let později se začínají rodit základy zlaté turistické éry provincie Antalya na mezinárodní úrovni, a to především díky moderní výstavbě a štědrým investicím.

Resort se může pochlubit také jednou astronomickou kuriozitou. Dne 29. března roku 2006 zde bylo pozorovatelné úplné zatmění Slunce.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---