Nákupy a smlouvání

Odhadovaná doba čtení: 6 min.

Turecko - nákupy a smlouvání

Je skoro nemožné si představit dovolenou v Turecku bez vzrušení z nakupování. Nakupování v Turecku je neodolatelné a také velmi zábavné, najdete zde celou řadu výjimečně krásných a jedinečných výrobků v tureckém stylu, které si budete chtít koupit na památku a doma je ukázat své rodině a přátelům.

Nejvhodnější dobou pro nákupy v Turecku je ráno, kdy mají prodejci nejvíce času. Pokud budete jedním z prvních zákazníků, můžete uzavřít velmi dobrý obchod, protože turečtí obchodníci věří, že první zákazník jim je seslán bohy, aby je potěšil a přinesl jim štěstí na celý den. Smlouvání o veškerém zboží, kromě potravin, je v Turecku velmi běžné. Dokonce je běžné smlouvat i o ceně Vašeho hotelového pokoje. Snažte se dopředu znát obvyklou cenu zboží, které si chcete koupit, než začnete smlouvat. Nejdříve si projděte celý trh, prohlédněte si zboží a zeptejte se na cenu konkrétního zboží, které Vás zajímá, a to nejméně u tří různých prodejců, abyste si udělali představu o ceně. Prodejce může být rozladěn tím, že stráví spoustu času, kdy se snaží Vám prodat zboží, o které máte zájem a Vy se příliš dlouho rozhodujete a nakonec stejně zjistíte, že je cena nad Váš rozpočet. Snažte se nad zbožím nerozplývat a nepůsobit příliš nadšeně. Tvář hráče pokeru se Vám určitě vyplatí. Pokud máte velký zájem o určitý výrobek, neptejte se jenom na jeho cenu, ale zeptejte se i na cenu dalšího zboží, i toho, o které nemáte zájem. Chovejte se jako kdyby Vám na koupi příliš nezáleželo a zboží, o které máte opravdu velký zájem nebylo pro Vás ničím zvláštním. Pokud kupujete u jednoho obchodníka více položek, požádejte ho o slevu. Nebojte se odejít z obchodu, i když máte o zboží opravdový zájem. Platí zde následující filozofické pravdilo: Dostanete zboží za nejlepší cenu jen v tom případě, pokud dokážete sami sebe přesvědčit, že jej ve skutečnosti vůbec nepotřebujete. Může se stát, že nejste schopni zboží koupit ani za konečnou cenu, kterou Vám obchodník nabídne. Možná pomůže, pokud slušně poděkujete a rozloučíte se. Obchodník někdy při Vašem odchodu ještě trochu sleví. Pokud ne, budete vědět, že cena za konkrétní výrobek je v tomto obchodě pevná a můžete se sem vrátit za několik hodin nebo dní, až budete mít s sebou více peněz. Anebo se můžete po stejném zboží poohlédnout jinde. V obchodě Vám může být zdarma nabídnuta voda, soda, káva, čaj, cigarety nebo i jídlo, což můžete bez váhání přijmout a nemusíte se vůbec cítit zavázáni ke koupi žádného zboží. Nakupování je v Turecku společenským zvykem, proto se nesnažte sami sebe přesvědčit, že poté, co jste od obchodníka přijali malé občerstvení a on s Vámi strávil spoustu času při předvádění svých výrobků, jste povinni si od něj něco koupit. Avšak pokud jste nabídli obchodníkovi určitou cenu a on na ni přistoupil, uzavřeli jste ústní dohodu a jste nyní zavázáni si zboží koupit za cenu, na které jste se dohodli. Proto nenabízejte obchodníkovi cenu, pokud nejste ve skutečnosti připraveni zboží za tuto cenu skutečně koupit.

Smlouvání je dovednost, kterou byste měli ovládat, než začnete v Turecku nakupovat. Prodejci Vám zboží nabídnou za cenu, která je vyšší, než obvyklá cena zboží, protože předpokládají, že budete smlouvat. Začněte s nabídkou 25% z ceny, kterou jste skutečně ochotni za zboží zaplatit a nabídku postupně zvyšujte, ale snažte se vydržet tak dlouho, jak jen to půjde, než nabídnete celých 100%. Další strategií je vybrat si dva výrobky a pak zahájit smlouvání o tom dražším z nich. Jakmile je zřejmé, že je cena výrobku nad váš rozpočet, jakoby neochotně přijměte první výrobek, který Vám prodejce po tak dlouhém vyjednávání už určitě nabídne za nižší cenu, abyste si od něj aspoň něco koupili.

Obchodníci v Turecku bývají většinou velmi poctiví a nebudou se snažit prodat Vám imitaci a vydávat ji za originál, ale je vždy dobré žádat osvědčení o záruce na dražší položky, jako jsou šperky nebo koberce.

Vaše cesta do Turecka bude neúplná, pokud se nevrátíte domů s tureckým kobercem jako upomínkou. Turecké koberce se vyrábějí už od starověku a brzy se staly světoznámými pro svou krásu a trvanlivost. Je to kousek umění, který bude zdobit Váš dům na velmi dlouhou dobu. V dnešní době jsou tyto koberce v Turecku nejoblíbenější nákupní položkou pro cizince. Dále byste se měli poohlédnout po unikátních zlatých nebo stříbrných špercích. Překvapivě, i když jsou ceny zlata a stříbra stanoveny mezinárodně, šperky jsou v Turecku levnější než v jiných zemích. Nižší cena je zde kvůli nižším pracovním nákladům. Rozmanitost v designu určitě uspokojí každého kupce. Zpracování šperků je obvykle velmi dobré, ale zkontrolujte pečlivě každý kus a vyberte si ten nejlepší.

Turecko se také proslavilo svým koženým zbožím. Některé z nejlepšího koženého zboží, vyrobeného v Turecku, si často najde cestu do obchodů v Itálii. K výrobě koženého zboží je použitá kůže prémiové kvality, která je pak přeměněna podle návrhů ve stylové a elegantní kožené výrobky.

Dalším zajímavým zbožím, se kterým se můžete v Turecku setkat, jsou tradiční, ručně malované výrobky z keramiky a porcelánu. Mohou se stát velmi atraktivním dárkem pro Vaše přátele nebo příbuzné.

Pokud máte v plánu jet do Istanbulu, nezapomeňte zde navštívit největší krytý trh v Turecku, tzv. Grand Bazar. Máte zde možnost nakoupit nekonečné množství různého zboží v několika tisících obchodech. Většina turistických průvodců tvrdí, že je zde až 4000 obchodů. Najdete tu i mnoho restaurací, kde se můžete najíst, když Vám z nakupování vyhládne. Trh je otevřen každý den kromě neděle.