Hierapolis - antické lázeňské město
Hierapolis – Svaté město
Starověké lázeňské město, jehož pozůstatky nalezneme poblíž Pamukkale, u Denizli v jihozápadní Anatolii, je zapsáno do seznamu památek světového dědictví Unesco.
Tento rozlehlý areál, jehož nejstarší stopy obydlení sahají až do doby asi 2000 let před naším letopočtem, láká milovníky historie k prohlídce zachovalých ruin nekropole, Apollonova chrámu, na sarkofágové hrobky, k Domiciánově bráně a k návštěvě dochovaného římské divadla, které pochází z druhého století našeho letopočtu a dodnes se pyšní třiceti řadami sedadel.
Domiciánova brána se třemi oblouky se jako jediná z městských bran zachovala dodnes. Nekropole města Hireapolis, kde bylo odkryto na 1200 hrobů z různého období je jednou z největších nekropolí antické doby a nachází se až na konci arkádové cesty. Zdejší hroby jsou nejen různého stáří, ale i rozlišných tvarů. Dva hlavní hroby mají kupolovitý tvar s kruhovými obvodovými zdmi a pochází ze starořeckého období, z 6. století před našim letopočtem. Sarkofágová hrobka se čtvercovou základnou je typickou stavbou hrobů z římského období. Některé z hrobek zdobí reliéfy, které napovídají, jaké povolání zemřelý za svého života vykonával, jiné nesou nápisy, z nichž bylo bezmála již na 300 přeloženo a publikováno. Apollonův chrám, jehož základy se datují k helénskému období, byl postaven ve 3. století našeho letopočtu, vedle Plutonia, podzemní jeskyně, ze které dodnes vyvěrají jedovaté plyny.
Recenze
Oblast: |
Památky a muzea |
Středisko: |
|
Typ: |
Památka |