Jeskyně Dim
Jeskyně Dim
Jeskyně Dim je sice vzdálena od samotného města Alanya cca 12 kilometrů, nicméně nelze ji nezmínit, minimálně z toho důvodu, že se jedná o druhou největší v celém Turecku. To však není její jedinou předností. Zcela snadno ji totiž zastíní skutečnost jiná – jde o skalní labyrint, který především vyniká až neuvěřitelnou, uchvacující krásou v podobě plodů mocné matky přírody. K vidění jsou nejrozmanitější krápníkové útvary bizarních tvarů a barev, sloupoví, zvlněné pásy podobající se volánkům či mořským vlnkám, nástěnné varhany či stěny a stropy pokryté stovkami visících krápníčků. Jedna z částí jeskyně se podobá slavné turecké přírodní atrakci Pamukkale, svahu pokrytému travertinem sněhobílé barvy, jež se skládá z kaskádovitých jezírek. Další z jeskynních úseků zase připomínají Niagárské vodopády, mešitní lustrové stropy či podivné jezírko, které nikdy nevysychá.
Celým spektakulárním areálem provádí návštěvníky dvě vybudované stezky měřící 50 a 350 metrů, s mnoha výstupy a sestupy po schodištích. Ve velmi členitých částech jeskyně se o bezpečnost stará pevné zábradlí, které lemuje naučnou trasu a kterého je možné se přidržet při obdivování krápníků. Vše je patřičně osvětleno tak, aby co nejlépe vynikla magičnost barevného království uprostřed skal.
Veškeré kamenné formace, které lze v jeskyni Dim spatřit, jsou tvořeny vápencovým materiálem, na jehož přeměně se značnou měrou podílely a stále podílí vydatné zimní deště. Chemicky bohatá voda stéká po skalách a zatéká do prasklin, které narušuje, až způsobí jejich úplné otevření. Nic pak už nebrání pravidelnému skapávání dešťových krůpějí do nitra hor, kde se tak formují stalagmity a stalaktity. Ty poté utvářejí sloupové útvary, stropní výzdobu a řadu těch nejbizarnějších tvarů. Jde o proces, který trvá tisíce až miliony let, proto jsou tyto oku lahodící přírodní skvosty také velkou vzácností nevyčíslitelné hodnoty.
Jeskyně Dim, jejíž věk je vědci odhadován až na milion let, byla otevřena docela nedávno – v roce 1999 – a od té doby láká davy turistů, kteří se přijíždějí pokochat jejími poklady. Objevena však byla mnohem dříve, a to v polovině 80. let, ale údajně sloužila již lidem ve starověku. Dnes je především turistickou atrakcí.
K jeskyni se dostanete nejlépe po silnici, a to buď vlastním či pronajatým vozem směrem na východ od Alanye, případně autobusy, které sem pravidelně jezdí přímo z centra města v intervalu cca jedné hodiny. Vstup je zpoplatněn. Během zimního a jarního období můžete v jeskyni sledovat a poslouchat nepřetržitě kapající vodu, která se stará o tvorbu samotné jeskyně. Oproti známé jeskyni Damlatas, která si drží celoročně teplotu kolem 22 až 23 stupňů, je jeskyně Dim o několik stupínků chladnější.
Po zhlédnutí jeskyně Dim se můžete vydat do stejnojmenného údolí, které se v okolí rozprostírá, navštívit zdejší vesnice a oddávat se nádherným krajinným scenériím s výhledem na alanyjské opevnění.
Recenze
Oblast: |
Přírodní zajímavosti |
Středisko: |
|
Typ: |
Příroda |