Turecko - doprava

Odhadovaná doba čtení: 3 min.

Doprava po Turecku

Po Turecku můžete cestovat různými způsoby, nejběžnější je silniční a letecká doprava, můžete také využít dopravu po moři.

Letecká doprava

V Turecku v posledních letech vzniklo mnoho nových soukromých leteckých společností, takže je zde velký výběr vnitrostátních letů. Letecká doprava se také v poslední době stala levnější v důsledku velké konkurence.

Silniční doprava

Nejběžnějším způsobem dopravy v Turecku je autobusová doprava. Je levná a autobusy jezdí velmi často. Některé autobusové společnosti vlastní velmi moderní a komfortní autobusová vozidla. Cena jízdného se pohybuje od tří do šesti EUR na 100 kilometrů v závislosti na trase a autobusové společnosti. I zde existuje mezi autobusovými společnostmi velká konkurence a v ceně jízdného se odráží kvalita poskytovaných služeb a typ autobusu. Zaplatit vyšší cenu stojí za to, protože velké množství meziměstských autobusů zastavuje na příliš mnoha místech. Autobusem se můžete dopravit i do menších měst v Turecku.

Zvláštním druhem autobusové dopravy je tzv. dolmuš, jedná se o minibus, který jezdí na kratší vzdálenosti po stanovených trasách, ale v nepravidelných intervalech. Lidé nastupují a vystupují po trase podle potřeby a na požádání. Cena za jízdenku je asi dvojnásobná v porovnání s autobusem, ale asi desetkrát levnější než taxi.

Dalším způsobem silniční dopravy je taxi. Typické turecké taxi je kompaktní pětisedadlové auto, ve kterém mohou sedět pohodlně dva pasažéři, tři pasažéři už méně pohodlně a čtyři pouze v případě, že se jeden posadí na sedadlo vedle řidiče, pokud řidič souhlasí. Zavazadlový prostor není příliš velký, protože zejména ve větších městech taxi jezdí na plyn, takže plynová nádrž částečně zmenšuje prostor k uložení zavazadel. Všechna taxi musí mít digitální taxametr, dejte si pozor, aby byl vždy zapnutý. V noci je cena za taxislužbu obvykle až o 50% dražší. Turkové nedávají taxikářům žádné peníze navíc, ale u Vás jako turistů mohou taxikáři s nějakým spropitným počítat.

Námořní doprava

V Turecku můžete použít také trajekty, kterým se říká „námořní autobusy“ pro jejich rychlost.

Železniční doprava

Bohužel, v důsledku turecké hospodářské politiky, která podporovala dálnice, jako hlavní způsob turecké dopravy, došlo k nedostatku pokroku turecké železnice. Železniční doprava je v turecku zastaralá, vlaky jsou nemoderní a trasy omezené. Za zmínku stojí pouze trasa z Istanbulu do Ankary, po které jezdí lůžkové vozy a trasa z Instanbulu do Izmiru, která zahrnuje i výlet lodí do Bandirmy. Cesta rychlovlakem z Istanbulu do Ankary po nejmodernější železniční trase v Turecku trvá asi tři a půl hodiny, a to včetně jízdy v podmořském tunelu jménem Marmaray v Bosporu.