Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Oblast Cesme

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Oblast Cesme, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Cesme (oblast)

Obecně

Oblast Cesme (čti Češme) se stejnojmenným centrem je součástí úrodného poloostrova Karaburun v západním Turecku, kde se potkává Egejské se Středozemním mořem. Lze říci, že Cesme je v podstatě jakýmsi poloostrovem na poloostrově, protože ten Karaburunský, na kterém se oblast nachází, je rozvětvený do dvou výběžků, z nichž jeden tvoří právě Cesme. Zdejší břehy omývá Egejské moře, proto region spadá do tzv. Egejské riviéry, jež se může pochlubit pásy kouzelných pláží, tyrkysovou mořskou vodou, okolím plným fíkovníků a eukalyptu či políčky osázenými anýzem, zeleninou a sezamem.

V blízkosti kraje Cesme se nacházejí ještě tři další regiony – Karaburun na severu, Urla na východě a především provincie Izmir s důležitým městem totožného názvu a známým letoviskem s množstvím pláží v jednom. Města Izmir a Cesme od sebe leží vzdálena asi 85 km (cca 45 minut autem) a jsou spojena moderní dálnicí, takže je možné bez problémů mezi nimi libovolně cestovat a uspořádat při pobytu v jednom z nich výlet do druhého.

Kraj soustředěný kolem městeček Cesme a Ilica si vydobyl svůj věhlas už v dobách před naším letopočtem jako místo ozdravných kúr, neboť disponuje termálními prameny, které stále vydávají na povrch zemský minerální bohatství štědré přírody. Tato skutečnost byla nejspíš inspirací názvu Cesme, který v překladu znamená „fontána” nebo také „pramen”.

Pokud jde o počasí, hlavní letní sezona začíná v Cesme už na počátku jara a trvá až do podzimu. Tepoty se pohybují od dvaceti stupňů až po čtyřicítky uprostřed léta. Letní měsíce jsou tak těmi nejteplejšími a nejslunečnějšími v roce, zatímco zima je mírná, a tak láká pěší turisty a milovníky historie, kteří si mohou lépe vychutnat historické pamětihodnosti bez vystavování se úpornému horku, obzvláště při delších túrách.

Hlavní město oblasti

Jak již bylo řečeno, hlavním městem oblasti Cesme je městečko stejného jména, v němž žijí dvě třetiny krajského obyvatelstva. Ve starověku bývalo toto místo významnější než dnešní Izmir a dokonce sloužilo jako hlavní přístav Byzantské a Osmanské říše a základna námořního vojska v dobách středověku. I dnes odtud vyrážejí lodě po okolí a do nedalekého Řecka (nejblíže je ostrov Chios), nicméně pomyslné přístavní žezlo převzal jmenovaný Izmir. Letovisko Cesme je v současnosti klidným resortem s pěknými písčitými plážemi a možností vyrazit za léčivými prameny a památkami. Dominantou je opevnění a hrad z 15. století, který dnes funguje jako muzeum. Nechybí ubytovací kapacity, restaurace a kavárny, ani obchůdky s nejrůznějším zbožím.

Pláže

 

Pláže jsou jednou z lákavých atrakcí poloostrova. Po celém pobřeží se táhnou kilometrové pásy bílého a zlatavého písku, na jejichž okrajích si šplouchá teplá a čistá voda Egejského moře. Právě díky vhodným podmínkám k plavání a relaxaci při mořském břehu, zejména pak díky velmi mírně se svažujícímu dnu a menším vlnám, si pláže v oblasti Cesme často vybírají rodiny s dětmi. Přijíždějí ale i milovníci sluníčka a vodních radovánek obecně. Aktivní jedinci dostanou příležitost vyřádit se při celé škále sportů. A naopak příznivci historie uvítají řadu pamětihodností „rozesetých” po celém širém kraji.

Poloostrov Cesme má na dvacítku krásných pláží. Většina těch nejlepších se nachází jižně od hlavního města. Krom opalování a plavání lze provozovat windsurfing, kitesurfing, potápět se nebo šnorchlovat. Od břehů také vyrážejí výletní lodě na nedaleké řecké ostrovy.

K oblíbeným plážím a resortům v okolí Cesme patří následující:

Alacati

Hlavní zaměření letoviska Alacati předznamenávají větrné mlýny tyčící se nad městečkem, z nichž některé dnes slouží jako netradiční restaurace. Možná správně tušíte, že jsou to povětrnostní podmínky, které odlišují toto místo od ostatních. Proto se zde daří vodním sportům, které vyžadují dostatek větru, jako např. windsurfing, kitesurfing nebo jachting. Vítr má v Alacati sílu a především téměř nikdy neustává. V letovisku tak funguje škola windsurfingu s pravidelnými kurzy pro ty, kteří by se rádi vydali na dobrodružnou cestu takříkajíc s větrem o závod. Naopak ti zkušenější surfaři a profesionálové přijíždějí na zdejší každoroční soutěžní klání. Kdo se naproti tomu rozhodne najmout si jachtu a vyrazit na plavbu kolem břehů, může se těšit na malebné zátoky, které jsou rozprostřeny podél celého pobřeží jihovýchodním směrem od Alacati. 

Ilica a Ilica Plaji

Ilica je čilý resort ležící jen asi 5 km od městečka Cesme a pyšnící se nejlepšími plážemi a největšími ubytovacími kapacitami, především hotely. K dispozici jsou jak obrovské komplexy, kterým je například Altin Yunus s několika bazény, vlastní pláží a přístavem, bary, kavárnami a restauracemi, tak i klasické kempy za levnější peníz.

Letovisko je už odpradávna známé díky termálním pramenům, proto se v hotelích a dalších zařízeních můžete setkat s širokou škálou lázeňských služeb spojených právě s léčivými účinky minerálních vod, jež jsou známy přes více než dva tisíce let. Léčba se zaměřuje na revma, záněty kloubů, zažívací potíže, poruchy pohybového aparátu a infekční onemocnění. Nejvyhlášenější termální lázně hýčkají své návštěvníky v zátoce Sifne.

Na milovníky letní plážové zábavy čeká pláž Buyuk, která nabízí jemný bílý písek, mírně svažité dno a hlavně teplou vodu obohacenou již zmíněnými prameny. Občas tu bývá větrno, a tak se daří i vodním sportům, hlavně pak windsurfingu, jachtingu a plavbě všeho druhu. Konají se zde též mezinárodní závody v jachtingu a windsurfingu. Další pláží je veřejně přístupná Ilica Plaji, dlouhá cca 7 kilometrů, pokrytá pískem, s pravidelnou údržbou a službami záchranářů.

Altinkum Plaji (také zvaná Golden Beach neboli Zlatá pláž)

Altinkum je pláž s jemným pískem, která patří vůbec k nejlepším v celé oblasti.

Cark Plaji

Pláž Cark je velmi vhodným místem pro rodiny s malými dětmi, protože její povrch se jen velmi pozvolna svažuje do moře, proto je bezpečný i pro ty nejmenší. Také voda je poměrně klidná, bez větších vln.

Pirlanta Plaji

Pláž zvaná Pirlanta je dlouhá písčitá pláž jihozápadně od Ciftliku, městečka s širokými možnostmi ubytování, včetně kempingu.

Piyade Koyu

Piyade Koyu je zátoka s placenou pláží Seaside Beach Club, kde se můžete oddávat vodním sportům. K dispozici jsou plavčíci, kteří zajišťují bezpečnost rekreantů, a samozřejmě bary, restaurace a noční podniky včetně diskoték.

Podél břehů poloostrova Cesme lze také nalézt menší přírodní zátoky, které poskytnou naprosté soukromí a nerušený klid. Většina známých pláží je dostupná hromadnou dopravou, případně lze využít taxík nebo jiné možnosti dopravy nabízené přímo v místě.

Turistická vybavenost

Poloostrov Cesme je oblíbenou turistickou destinací, a tak jsou zdejší hotely a stravovací podniky na své hosty náležitě připraveny. Ubytování se liší dle konkrétní lokality, nicméně ve větších resortech nebo městečkách jsou samozřejmě v provozu luxusní hotely a hotelové komplexy, nicméně nechybí ani levnější kempy.

V městečkách jsou k dispozici kavárny se zahrádkami, bary i restaurace nejrůznějšího zaměření od tradiční po mezinárodní kuchyni. Z tureckých pokrmů lze nejčastěji očekávat rybí speciality, plněné papriky či vinné listy, kebab a saláty. Určitě si nenechte ujít lahodný borek – slaný koláč z listového těsta s masem, sýrem nebo bramborami. Pokud však chcete ochutnat skutečnou delikatesu, objednejte si tzv. meze. Je to středomořská pochoutka plná chuťových variací na jednom talíři. Pak už stačí jen koštovat jednotlivé dobroty. Z nápojů je nejoblíbenější černá káva připravovaná speciálním způsobem. Pokud jde o alkohol, tím národním je raki – pálenka ze zkvašených hroznů s příchutí anýzu a lékořice.

Ačkoliv turistická oblast Cesme není jednostranně zaměřena na rodiny s dětmi, má též pro tento typ návštěvníků dostatek vybavení. Zejména větší hotely mají zbudovány dětské a plážové kluby se spoustou atrakcí a pestrým programem. V restauracích jsou děti vítány, a to i v těch dražších. Spousta pláží se pyšní jemným pískem a pozvolným vstupem do vody, takže se rodiče nemusejí obávat a pustit své ratolesti vstříc letním radovánkám.

Pamětihodnosti ve zkratce, výlety za památkami

Stejně jako celé Turecko má Cesme co nabídnout milovníkům historie. Pokud holdujete procházkám za památkami a starodávnými architektonickými skvosty, zřejmě neexistuje lepší země. V Turecku je totiž více pamětihodností než třeba v Řecku. V městečku Cesme tak můžete navštívit hrad s opevněním z 15. století, kde se nachází muzeum a koncertní prostory, středověký hostinec z doby Osmanské říše (dnes hotel) a římský amfiteátr. Další zajímavostí poloostrova je asi 20 km vzdálené starověké město Erythrai, staré na tři tisícovky let, nacházející se u vesničky Ildiri. Jednou ze zastávek na Vašich cestách za poznáním tureckého kulturního dědictví bude jistě Izmir (původně Smyrna) – město, které patří k největším v oblasti a kde se nalézá hrad, římské fórum a muzea archeologie a etnografie. Největším lákadlem historického Turecka je však bezesporu starověké město Efesos ležící asi 50 km jižně od Izmiru. Jde o monument starý 3 000 let, přesto na svůj věk solidně dochovaný. Známé jsou hlavně Celsova knihovna s dvoupatrovým průčelím a jediný sloup zachráněný z Artemidina chrámu, který patří mezi sedm divů světa. Přestože lze v Efesu spatřit už jen pozůstatky kdysi věhlasného sídla, stále ze všech koutů sálá majestátnost a omamná krása mocného starověkého impéria. Jiný Artemidin chrám, ač ne tak slavný, respektive jeho zbytky, jsou součástí archeologického naleziště ve městě Selcuk asi 2 km od Efesu. Toto městečko má však nejen to. Podívat se můžete na grandiózní středověké opevnění a hrad, mešitu Isa Bey a baziliku sv. Jana. Na delší, avšak nezapomenutelný výlet, vydá návštěva města zvaného Bergama vzdáleného asi 200 km od Cesme. Leží totiž v místě původního starověkého města Pergamonu, jehož některé stavby a paláce lze díky práci archeologů obdivovat dodnes. O malinko blíže, cca 180 km od Cesme směrem do vnitrozemí, se nacházejí zaniklé Sardy. Naleziště tvoří trosky budov, například synagogy, Artemidina chrámu nebo tzv. gymnasionu, tedy jakési starořecké sportovní školy, která přetrvala staletí ve velmi solidním stavu. Na krásnou celodenní vyjížďku  vystačí exkurze v dalších dvou antických městech – Afrodisias a Hierapolis – a jednom přírodním unikátu, kterým není nic menšího než nejslavnější turecké Pamukkale, tedy kaskádovitá jezírka připomínající zasněžené hory s ledovými rampouchy. Tyto krásy se nacházejí asi 300 km od Cesme.

Aktivity, výlety

Jestliže rádi objevujete krásy mimo turistické resorty, není nic snazšího než najmout si jachtu a vyrazit na průzkum okolí. Pobřeží poloostrova Cesme je opravdu bohaté a ukrývá opuštěné zátoky a ostrůvky, kde můžete plavat nebo se potápět, nerušeni hlukem živých letovisek. Takto můžete brouzdat egejskými vodami třeba celý týden a bude stále co k vidění. Pokud Vám to přesto nebude stačit, vydejte se na nedaleké řecké ostrovy, z nichž nejblíže je položen Chios. Až se vrátíte zpátky na poloostrov Cesme, zajděte na trh nebo do obchůdku, zasmlouvejte si a zakupte něco pěkného pro přátele a rodinu. Poté vyhledejte lázeňské služby, zejména termální, a dejte odpočinout unavenému svalstvu po dlouhém aktivním dni. Večer ochutnejte něco z místní kuchyně a hurá do víru tance a hudby v barech a diskotékách. Pokud však toto není Vaše parketa, užijte si posezení v restauraci s výhledem na slunce zapadající nad mořskou hladinou.

Z konkrétních míst, která stojí v regionu Cesme za návštěvu, jmenujme následující:

Ildiri

Ildiri je poklidná starodávná vesnička asi 20 km od městečka Cesme. Právě zde bylo přes třemi tisícovkami let zbudováno starověké město Erythrai, jehož trosky, například městské opevnění, Athénin chrám nebo mozaikové podlahy, stále vydávají svědectví o věhlasu kraje. Historie místa však sahá až do doby bronzové, a tak zaslouženě spadá pod ochranu národního kulturního dědictví. Některé zde objevené artefakty jsou vystaveny v izmirském muzeu.

Gümüldür

Městečko Gümüldür je známo díky odrůdě mandarinky stasuma, která se v jeho okolí pěstuje. Krom toho se při pobřeží nachází široká pláž a v obci funguje řada ubytovacích zařízení, hotelů a restaurací. Nedaleko odtud stojí Apollónův chrám a zbytky sochy tohoto známého boha.

Seferihisar

Kouzelné a poklidné městečko Seferihisar leží 70 km od města Cesme a rozhodně stojí za podívání. Patří mezi obce, které si zachovávají svůj původní charakter a zakládají si na tradici, kvalitě, čistotě a dalších hodnotách, které se z mnoha míst dnes již vytrácejí. Z tohoto důvodu byl Seferihisar vyznamenán oceněním hnutí Cittaslow jako město s kvalitním životním prostředím, odolávající tlaku globalizace i záplavě velkých nadnárodních řetězců, podporující kulturu bez rozdílů a upřednostňující tradiční stravování z místních zdrojů před rychlým občerstvením.

Sagicik

Sagicik je krásný malý přístav s původním středověkým opevněním a možnostmi jachtingu. V jeho blízkosti se nachází zbytky Dionýsova chrámu a starověkého města Teos. Asi 2 km od vesnice je k dispozici pláž Akkum s téměř bílým pískem, jak napovídá už její název (v překladu „světlý písek”).

Ciftlik (Ciftlikkoy)

Ciftlik nebo také Ciftlikkoy je kouzelná vesnička s výbornými plážemi Altinkum, Pirlanta a Tursite, které se pyšní jemným pískem a průzračnou mořskou vodou. Jako správná rybářská osada nabízí Ciftlik restaurace s tradičními rybími specialitami, případně lze čerstvé ryby zakoupit na rybím trhu.

Dalyan

Dalyan je jedna z mnoha malých vesniček při pobřeží poloostrova Cesme, asi 4 km od města Cesme. Návštěvnici v ní najdou menší, ale živý přístav s řadou restaurací, jež nabízejí speciality z mořských plodů a ryb. Právě zdejší hospůdky jsou považovány za jedny z nejlepších v celém kraji.

Dalšími zajímavými místy jsou: Karaburun (městečko v zátoce s malebnou krajinou kolem dokola, kouzelnými scenériemi, kam oko dohlédne, a příležitostí spatřit divoké lachtany), vesničky Balikliova a Mordogan, přístav Urla Iskelesi s širokými možnostmi ubytování i stravování a krásnou krajinou nebo záliv Gerence s nabídkou vodních sportů.

Pamětihodnosti

1)    Antická města

Erythrai

Pozůstatky starověkého města Erythrai se nacházejí asi 20 km od města Cesme, a i když se jedná víceméně jen o rozvaliny, dává toto místo tušit, že v době svého rozkvětu to nebylo jen tak obyčejné přímořské sídlo, ač nebylo velké. Patřilo totiž mezi 12 nejvýznamnějších měst Malé Asie a proslavilo se mimo jiné také tím, že se stalo rodištěm dodnes známé věštkyně Sibyly, jež prorokovala mnohé dějinné události. Historie Erythrai však sahá dále – až do rané doby bronzové. I z tohoto důvodu spadá lokalita pod ochranu národního kulturního a historického dědictví. Ačkoliv archeologické práce započaly již v první polovině 60. let minulého století, podařilo se do dnešních dní odhalit jen malý zlomek z původního městského komplexu, a to především kvůli nedostatku finančních prostředků na výzkum. Pokud se přesto rozhodnete do Erythrai vydat, můžete se těšit na ruiny amfiteátru z 3. století před naším letopočtem, královského paláce, akvaduktu nebo čtyřkilometrových městských hradeb s několika bránami. Ostatní nalezené artefakty, například části soch a sloupů, nádobí nebo bronzové, zlaté a slonovinové vázy, jsou vystaveny v muzeu v nedalekém Izmiru.

Selcuk

Selcuk, pojmenované po slavném tureckém rodu panovníků a ležící asi 2 km od věhlasného Efesu, je nejen malebné městečko s krásnou okolní přírodou, ale skýtá také archeologické naleziště a další historické poklady. Jedním z nich jsou fragmenty Artemidina chrámu, přestože je tento svatostánek ve srovnání s tím ze sedmi divů světa, jež stál nedaleko odtud ve starobylém Efesu, známý o dost méně. Při procházce Selcukem můžete dále obdivovat středověký hrad s mohutným opevněním, mešitu Isa Bey, baziliku sv. Jana a další budovy, které byly svědkem zdejších dějinných událostí. Některé předměty zde nalezené jsou vystaveny v místním muzeu. A nechybí ani restaurace, kavárny, trhy a bohaté možnosti nákupů pro ty, kteří by se chtěli od památek trochu odreagovat.

2)    Městské památky v Cesme

Hrad v Cesme

Středověký hrad v městečku Cesme je zdejší dominantou. Rozkládá se na mírném svahu a kaskádovitě vybíhá až na samý vrchol kopce. Jeho počátky sahají do první poloviny 15. století. Později, v době Osmanské říše, byl hrad ještě dále rozšířen a opevnění zesíleno.

Náměstí před hradem dnes zdobí socha vojevůdce a válečného námořního kapitána Hasana Paši, který sehrál svou úlohu v bitvě u ostrova Chios. Je znázorněn jako hrdý muž v tureckém obleku s turbanem a lvem po boku.

Muzeum v Cesme

Muzeum městečka Cesme je umístěno v místním hradu, kde se krom stálé expozice a výstav pořádají také koncerty a hudební festivaly. Muzeum shromažďovalo původně jen artefakty z oblasti zbrojení a válečnictví, později však změnilo své zaměření na archeologii a etnografii. Běžně je nyní vystaveno na 500 předmětů, které zahrnují mince, sochy, amfory a další objekty umělecké i běžné denní potřeby dávných předků zdejších obyvatel.

Středověký hostinec v Cesme

Středověkých hostinců je v Turecku nespočet. Jeden z nich se nachází také v Cesme. Pochází z první poloviny 16. století a byl zbudován na objednávku panovníka Sulejmana I. Nádherného. Nyní slouží jako hotel s restaurací.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---