Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Oblast Belek

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Oblast Belek, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Belek

Belek – městečko, známé turistické středisko v oblasti Antalya a především ráj milovníků golfu – patří mezi ty větší a hlavně luxusnější resorty, které lze nalézt na jižním tureckém pobřeží, tedy v oblasti takzvané Turecké riviéry. Pakliže toužíte po opojném komfortu a maximálním pohodlí, ale současně chcete plnými doušky užívat nádherné přírody a pláží, vyrážet za poznáním a památkami či se oddávat pohodovému golfu a dalším sportům, je právě toto místo tou správnou volbou.

Atraktivní a vysoce oblíbené letovisko Belek, které bylo zbudováno v 80. letech 20. století k čistě turistickým účelům, se plně orientuje na své návštěvníky, kterým nabízí široké portfolio služeb. Není proto divu, že zde existuje velká konkurence hotelů a dalších zařízení cestovního ruchu, což však místnímu trhu jedině prospívá a těží z toho zejména sami turisté. V Beleku najdete více než třicítku čtyř- až pětihvězdičkových hotelů, ale i dalších ubytovacích kapacit, a v poslední době se stále více rozvíjející golfová hřiště, která lákají vášnivé hráče, a podporují tak další výstavbu ve městě. Společně pak tyto prvky zdejší moderní infrastruktury přispívají k tomu, že se resort může řadit mezi nejvýznamnější centra turistického průmyslu Turecka vůbec.

Jak již bylo řečeno, Belek je lákadlem hlavně pro příznivce zeleného sportu a luxusní dovolené. Není ovšem zapovězen ani dalším příchozím. Obzvláště rodiny s dětmi zde najdou množství výhod, díky kterým stojí za to strávit právě tady chvíle odpočinku. Malé děti si mohou dosyta užívat sluníčka, písku a koupání v mělkém moři, dospělí zas rádi využijí lákavého lenošení na pláži, plavání, široké škály služeb, sportovních aktivit a možnosti vyrazit za poznáváním okolní krajiny a historie.

Geografie, příroda, počasí

Letovisko se může pochlubit velmi příznivým středomořským klimatem, které obnáší více než 300 slunečných dní v roce, ponejvíce pak v období od brzkého jara do pozdního podzimu, kdy zde probíhá v plném proudu hlavní sezona dlouhá 8 až 9 měsíců. V této době se teploty pohybují mezi dvaceti až více než 30 stupni Celsia, což je dostatečné teplo k vodním radovánkám, procházkám a dalším dovolenkovým aktivitám. Především jaro a podzim, které jsou chladnější než horké a suché léto, jsou vhodnější spíše k výletům po okolí. Letní měsíce jsou pak určeny těm, kteří milují žhavé slunce a činnosti spojené s osvěžující vodou, ať už v moři nebo bazénu.

Resort Belek se rozprostírá v oblasti, která je typická krásnou zelenou přírodou, bílými plážemi s jemným pískem a tyrkysovými vodami teplého moře. Kolem letoviska samotného se zelenají borovicové a eukalyptové háje plné fauny a flory. Zdejší nápaditě navržená golfová hřiště už jen doplňují celkový ráz krajiny a jsou jakýmsi architektonicky precizním protipólem divoké antalyjské přírody. V pozadí této nádhery se pak táhnou mohutné skály pohoří Taurus, jež formují horizont směrem do tureckého vnitrozemí.

Pláže, koupání, plážové aktivity

Pobřeží kolem letoviska Belek je příznačné vlastnostmi Středozemního moře, tedy teplou a čistou vodou, dlouhými písčitými pásy mořských břehů a paletou vodních sportů – od klasického surfování přes jízdu na vodních lyžích až po jachting a potápění. Pokud se ubytujete v některém z hotelů, můžete navíc využívat oddělené pláže, neboť mnohé z hotelových komplexů mají část pobřeží vyhrazenu právě jen pro své hosty, jimž tak zajišťují naprosté soukromí.

Přírodní pláž v Beleku, údajně jedna z nejlepších na celém tureckém pobřeží, je dlouhá neuvěřitelných 16 kilometrů, takže umožňuje najít si své místečko, kde rozložíte deku nebo lehátko, případně slunečník, jenž vás ochrání před horkými paprsky slunce. K dispozici jsou sprchy, převlékací kabiny a toalety. V blízkosti pláže lze i pohodlně parkovat.

Povrch pláže je písečný, bílý a čistý. A stejně čistá je mořská voda, která navíc hýří odstíny modře a tyrkysu a houpe se v osvěžujících vlnkách. Kulisu představují borovice a palmy. Čistotu vedle modré vlajky EU, tedy evropského ocenění za kvalitu, dokládá skutečnost, že právě zdejší pláž je místem líhně želv, které si při rození svých potomků potrpí na obzvláště ekologické prostředí. Současně je proto vyžadováno přísné dodržování pravidel ohleduplného chování v blízkosti konkrétních míst, kde želvy v době plození pobývají. Další nespornou výhodou pláže, a to zejména pro ty nejmenší, je mírně se svažující břeh, který utváří mělčinu, ideální k dětským hrátkám.

Pláž v Beleku má tedy mnoho předností, díky nimž je oblíbena jak mezi turisty z celého světa, jichž sem směřují každoročně tisíce, hlavně z Evropy, tak mezi místními.

Turistická vybavenost

Ubytování v letovisku se skládá především ze špičkových hotelů té nejvyšší kvality hodnocené čtyřmi až pěti hvězdičkami. Je jich tu více než třicet a všechny nabízejí vysoký standard až nadstandard, pokud jde o služby všeho druhu. Můžete se tak směle oddávat luxusu a bezstarostnému pohodlí.

V místě a hlavně v jeho okolí směrem do vnitrozemí či v nedaleké vesničce Kadriye jsou však v provozu i lacinější ubytovací varianty, v nichž lze během pobytu přebývat.

Turistické aktivity

Belek je destinací určenou klasickému rekreantovi, který očekává přepychový hotel s kompletním servisem, all-inclusive stravováním a možností koupání v bazénu a v moři. Přesto se ani dobrodružnější a aktivnější povahy nemusejí bát nudy či nedostatku zážitků. Vedle běžných mokrých sportů, jako je jízda ve člunu, na jachtě, na šlapadle nebo na vodních lyžích, surfování či potápění, poskytují hotely další sportoviště, na nichž lze vybít přebytečnou energii, například tenisové kurty (s nočním osvětlením; v místě funguje i tenisová škola), bowlingové dráhy, stoly na ping-pong, volejbalové hřiště, minigolfové areály, kulečníkové stoly, fitness a tělocvičny či sály pro hodiny aerobiku.

Pochopitelně nechybí ani členité bazény s mnoha zákoutími podobnými lagunám, dětská brouzdaliště a skluzavky, tobogany a dětské koutky. A to stále není všechno – pro malé ratolesti jsou připraveny nejrůznější zábavné programy, kluby, dětské herny a rozmanité akce. Dospělí si zase přijdou na své při masáži, v tureckých lázních nebo v sauně. Dámy, ale i někteří pánové rádi zavítají do kadeřnického či kosmetického salonu.

V posledních letech poutá resort pozornost těch, kteří propadli dnes tolik modernímu golfovému sportu. A proč Belek? Protože právě zde vyrostlo několik exkluzivních golfových hřišť, které jsou pro vášnivé golfisty příjemnou obměnou – mohou se oddávat hře v krásném prostředí při březích moře, obklopeni nádhernou parkovou architekturou. Není proto divu, že zdejší greeny patří k vlajkové lodi tureckého golfu jako takového. Díky rozmanitosti hřišť si zahraje úplně každý, bez ohledu na úroveň znalosti či věkovou kategorii golfisty. 

Nechybí však, poněkud překvapivě, ani fotbalové trávníky. Pyšní se prvotřídní kvalitou, a tak přitahují slavné týmy z celého světa, které na nich trénují na své mistrovské zápasy. A kdyby to bylo málo, ještě se nabízí cykloturistika, projížďky na koni, rafting, horolezectví nebo lov.

Po všech fyzických aktivitách musí správně následovat jednak doplnění energie v podobě dobrého jídla a pití a také odpočinek či zábava. Turecko je známo svými kulinářskými specialitami, které exportují do celého světa, kde zakládají vlastní kebab shopy a rychlá občerstvení. Není ale nad to ochutnat lahodný národní pokrm přímo v místě jeho původu. Jestliže chcete okusit něco dobrého mimo hotelovou restauraci, v několika málo hospůdkách a restauracích v městečku Belek můžete ochutnat něco ze zdejší kuchyně. Stejně tak lze vyzkoušet některou z restauračních provozoven v nedaleké vesničce Kadriye vzdálené asi 3,5 km. Z dalších tradičních lahůdek ochutnejte třeba plněné papriky či vinné listy, jídla servírovaná se sýrem feta nebo výborné pokrmy s rýží.

Zábava se v resortu odehrává především ve větších hotelových areálech a jejich barech a diskotékách, kde se krom vlastní zábavy a tance můžete pobavit různými představeními, show a dokonce kabaretem. Kdo nočnímu veselí příliš neholduje, nechť vyrazí na příjemnou procházku, po které se krásně usíná. Ráno se pak dá vyrazit na nákupy. Krom hotelových obchůdků se suvenýry a dárky pro příbuzné, kteří zůstali doma, jsou k dispozici trhy a obchody ve městě. K dostání jsou šperky, kožené a ruční výrobky, koberce, oblečení a módní doplňky. A nezapomeňte smlouvat! Je to národní tradice a téměř nutnost. Ceny jsou nadsazeny, takže se s trochou té taktiky zkrátka počítá. Další možnosti nákupu naleznete v Antalyi vzdálené asi 40 km. 

Výlety mimo letovisko

Pokud zatoužíte vyrazit mimo Belek a poznat něco z turecké kultury nebo historie, musíte se vydat dále za město, i když zase ne příliš daleko. Nejbližší památky jsou totiž co by kamenem dohodil a je jich tu doslova nepočítaně.

Mezi nejoblíbenější a nejvýznamnější skvosty připomínající dávné časy starověku se řadí z velké míry zachovalý amfiteátr Aspendos, který je vzdálen asi 20 km od Beleku. Jeho hlediště dokáže pojmout až 20 tisíc diváků, čímž se vyrovná dnešním moderním sportovním stadionům a koncertním halám. Tento poklad minulosti však čítá na 2 000 let existence, takže jde o skutečný unikát, jenž dokládá um tehdejších stavitelů a architektů. Areál je stále využíván k pořádání různých kulturních akcí, například vystoupení klasické hudby a baletu, nebo konání festivalů.

Další neméně významnou pamětihodností jsou ruiny antického města Perge, které leží asi 25 km od letoviska Belek. Toto archeologické naleziště patří mezi ty nejzachovalejší v celém Turecku, a to přesto, že jeho značná část ještě ani nebyla vyzdvižena na světlo světa. Ve starém městě z doby římské, helénistické a byzantské můžete obdivovat zbytky chrámů, sloupoví, divadla, stadionu, tržiště a opevnění.

Jen asi o dva kilometry dále od Perge se pak nachází další skvost místní historie – antické město Side, kde se během staletí vystřídalo mnoho panovníků a národů, z nichž každý zanechal něco ze své kultury a stavitelských dovedností. Například divadlo, jež se ukrývá v útrobách dávného města, je údajně největší dochované divadlo v celém regionu Antalya. Tento amfiteátr byl ovšem schopen přivítat na 25 tisíc diváků a jeho konstrukce je tak bytelná, že se její velká část dochovala do dnešních dní.

Určitě při svém pobytu v Beleku neopomiňte ani přírodní krásy. Jednou z nejnavštěvovanějších jsou vodopády a přírodní park Kursunlu, vzdálený asi 12 km, kde vedle jedinečné vodní podívané můžete spatřit řadu živočichů, hlavně ptáků, a rostlin. Jiným vodopádem, i když menším, zato širokým a oplývajícím nádhernou scenérií, je vodopád Manavgat, jenž se nachází asi 38 km od Beleku.

Neméně zajímavým místem je letovisko, město a současně přístav nesoucí jméno Antalya, tedy stejné jméno, kterým je pojmenován celý zdejší region, v němž se nachází i resort Belek. Antalya, která leží asi 40 km od Beleku, není však jen obyčejným letním rekreačním střediskem, ale skýtá mnohá zajímavá zákoutí a historické památky. Jistě vás na první pohled zaujme třeba Hadriánova brána z římských časů, Kaleici, tedy staré město a poutavé centrum Antalye, které dýchá tajemnou atmosférou minulosti, Hodinová věž či kouzelné městské parky. A protože je celý kraj tolik napěchován archeologickými nálezy, nechybí zde archeologické muzeum, kde se můžete pokochat hned několika výstavními sály plnými tematicky rozčleněných exponátů z oboru přírodních věd, etnografie, archeologie či antropologie. A nebylo by to pravé turecké město, pokud by v něm nebyly mešity s hrdě se tyčícími štíhlými minarety. Je jich tu hned několik. V Antalyi je ale též možné dobře nakoupit na trzích a v obchůdcích, občerstvit se v příjemné restauraci či odpočinout si a pobavit se na některé z pláží.

Na delší výlet vydá asi 90 km vzdálené městečko Alanya, které však rozhodně stojí za vidění. Už snad jen kvůli majestátnímu středověkému hradu, jenž se pyšně vypíná nad starým přístavem. Výletní loďka vás proveze kolem celého pobřeží, odkud můžete pozorovat středověkou loděnici, Červenou věž a několik tajuplných jeskyní. 

Ještě o něco dále – asi 150 km od Beleku – můžete přijít k nevšedním zážitkům. Rozkládá se tam totiž národní park Köprülü se stejnojmenným kaňonem, jímž protéká divoká řeka. Park je proto častým cílem milovníků raftingu a pěší horské turistiky.

Pamětihodnosti

Pamětihodnosti jsou stejné jako u letovisek Antalya a Alanya, neboť se nacházejí ve stejné oblasti a relativně blízko u sebe.

Turistické atrakce

1)      Aquaparky a delfinária

Aquapark a delfinárium Troy

Pokud v průběhu své dovolené v letovisku Belek zatoužíte po divokých vodních taškařicích, zejména pokud máte děti, navštivte největší aquapark ve Středozemí – Aquapark a delfinárium Troy v hotelu Rixos Premium. Na ploše 12 tisíc metrů čtverečních najdete množství atrakcí, jako jsou skluzavky, bazén s vlnobitím, nejrůznější ostrůvky a místa k odpočinku, 13metrový tobogán, dobrodružnou řeku, dětskou pirátskou loď a mnohé další pestrobarevné lahůdky, které nadchnou každého, tedy nejen ty nejmenší. A jak název napovídá, s bájnou Trójou má aquapark společného minimálně to, že se v komplexu nachází maketa dřevěného trojského koně, takže si přivezete, krom nevšedních zážitků, také nevšední fotografie vašich blízkých s touto historickou napodobeninou.

Součástí areálu je delfinárium, kde se budete skvěle bavit pozorováním cvičených delfínů a mrožů.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---