Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Oblast Bodrum

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Oblast Bodrum, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Oblast Bodrum

Hlavní místo oblasti, letovisko Bodrum,  je od jižněji položených resortů, z nichž nejznámějšími jsou Antalya a Alanya, odlišný tím, že do jeho břehů nenaráží vlny Středozemního, ale Egejského moře. A v této egejské oblasti Turecka je právě Bodrum prý tím vůbec nejmalebnějším místem. Nevelký, přesto živý přístav je typický svým komornějším, celkově poklidným charakterem, mohutnými horami v pozadí a bodrým hradem, jenž se skvostně vypíná na skále nad mořskou hladinou.

Jistá intimita a zároveň přívětivost a krása tohoto městečka není však lákadlem jen pro rekreanty z různých konců světa, ale též pro tureckou vyšší společnost, která je jistou zárukou vysoké kvality, pohodlí a luxusu. Pokud tedy zatoužíte po nerušené relaxaci, odpočinku a troše lenošení, bez okázalých a bujarých nočních party na pláži, ale s maximálním komfortem, zvolte rozhodně obast Bodrum jako destinaci své ideální dovolené. Letovisek, pro které se zde můžete rozhodnout, je několik - jendak již zmíněné hlavní místo, ale dále pak ještě letoviska Bitez, Gümbet, Güvercinlik, Ortakent a Turgutreis.

Není se však rozhodně třeba obávat nudy. I pro ty, kteří si rádi zatančí a užijí divočejší noční veselí, má oblast připraveno mnoho podniků, v nichž právě toto povyražení naleznou. Stejně tak sportovně založení jedinci si přijdou na své, neboť na ně čeká řada vzrušujících vodních sportů a nedaleký aquapark Dedeman plný bláznivých atrakcí. Do vodního světa jistě zamíří vedle sportovních nadšenců také rodiny s malými dětmi, které tolik milují vodní hrátky, tobogany a skluzavky. Vítáni jsou zkrátka všichni. Jinými slovy – Bodrum je letoviskem, jenž je otevřeno všem příchozím. Jen na nich a jejich gustu pak záleží, jaký typ trávení svých volných dnů zvolí. Více akvaparků najdete na stránce Akvaparky v Turecku

Přestože je dnes resort Bodrum oblíbenou turistickou destinací, lze s přihlédnutím k jeho historickému vývoji, kdy se vyvinul z rybářské vesnice a nikoliv jen čistě jako rekreační středisko, říci, že stále zachovává řadu místních tradic a charakteristický kulturní ráz.

Geografie, příroda, počasí

Přístavní městečko Bodrum spočívá na jihu stejnojmenného poloostrova, který vyhlíží nad hladinou zálivu Gökova směrem na nedaleký řecký ostrov Kos. Celé pobřeží je pokryto bílými domky, jež se naskládány jeden vedle druhého doširoka rozpínají na svazích tmavě zelených kopců. Přístav a pobřeží jsou lemovány řadami palem, které společně s čistou akvamarínovou barvou mořské vody už jen dokreslují dovolenkovou atmosféru tohoto kouzelného místa.

Kraj kolem letoviska Bodrum se vyznačuje poměrně suchým podnebím, i když spadá spíše do středomořského pásu. Vlhkost vzduchu se drží na přijatelných hodnotách, zatímco proudy plynoucí od Egejského moře zajišťují příjemné osvěžení v podobě jemného vánku. Během léta se můžete těšit na typické letní teploty mezi 20 až více než 30 stupni Celsia, během zimy pak na stále přívětivých 15 stupňů v průměru. Léto je tedy horké, sušší, avšak s ucházející vlhkostí vzduchu, zimy naopak mírnější, ale slunečné. Celkové množství srážek je nízké, a tak nejsou namístě obavy, že by Vám dovolená propršela.

Hlavní sezona se v resortu otevírá brzy na jaře a končí na podzim, kdy u nás už dávno vládnou vydatné deště a někdy i sníh. Díky vysokým teplotám v letním období je pochopitelně právě tento čas tím nejoblíbenějším, během něhož přijíždějí lidé hlavně za sluncem, opalováním a odpočinkem u moře a ve vodě. Zima naopak láká ty, kteří preferují výlety za poznáním historických památek a pěší turisty. Pro podrobnější informace o klima najdete na stránce počasí v Turecku, pokud se tam chystáte a zajímá Vás předpověď, koukněte se na stránku Turecko - předpověď počasí na 14 dní

Historie

Bodrum býval v minulosti tichým přímořským koutem, kde žili a pracovali především rybáři a sběrači mořské houby. Dělo se tak v první polovině minulého století. Výraznějšímu rozvoji napomohl až obchodní styk s nedalekými řeckými ostrovy a „objevení” Bodrumského poloostrova tureckými intelektuály a uměleckými osobnostmi, kteří přitáhly k místu pozornost. Poměrně suchý kraj totiž nemohl nabídnout ani zemědělské produkty, a tudíž ani půdu, jejíž vlastnictví v jiných oblastech představovalo základ jmění. Tomuto Bodrum unikl, o to více však lákal jinými přednostmi – svým nekonečným sluncem a teplem téměř po celý rok, obzvláštní krásou a malebností a v neposlední řadě vysokým potenciálem k budování letních sídel turecké smetánky. A tak je tomu dodnes – Bodrum stále poutá ke svým břehům a slunci řadu celebrit a významných osobností, ale také investorů i běžných turistů, kteří si potrpí na vyšší komfort. Započala tak turistická éra s kontinuální výstavbou a celkovým rozvojem města, jenž probíhá již od 70. let 20. století.

Pokud bychom však zabrousili do mnohem vzdálenějších časů, dostaneme se až do doby 7. století před naším letopočtem, kam se datují první záznamy o zdejším osídlení Dóry a Peršany. Nejvíce ale dnešní Bodrum proslul tehdy, kdy byl ještě znám jako Halikarnass. Ti, kteří znají slavných sedm divů světa, jistě správně tuší, že jde o místo, kde stávalo věhlasné mauzoleum. Šlo o posmrtný palác a současně památník, jehož dokončením vzdala hold svému zesnulému bratru a současně manželi Mausólovi jeho sestra Artemisia ve 4. století před naším letopočtem. Byli k tomu najati řečtí architekti a umělci. A budova to byla věru skvostná, plná zdobných prvků a soch, a dokonce bytelná, neboť vydržela zhruba půl druhého tisíciletí. Pak ale vzala za své vlivem zemětřesení a dnes z ní můžeme obdivovat už jen ruiny. V plné kráse ji lze vidět už jen na barevných vyobrazeních v publikacích o divech světa.

Nicméně zcela mauzoleum přece jen nezaniklo. Na počátku 15. století se o to postarali křižáci, kteří jeho zbytky použili k výstavbě mohutné středověké pevnosti, která se tyčí nad pobřežím.

K historii přístavu se vedle starobylých staveb váží také jména význačných osobností. Jako na mnoha místech Turecka, ani zde nesměl chybět Alexander Veliký, jenž město dobyl. Narodil se tu řecký historik a otec dějepisu Hérodotos, básník Hérakleitos a dějepisec Dionýsos. A své stopy v Bodrumu zanechaly i rytíři Maltézského řádu a Sulejman I.

Pláže, koupání, plážové aktivity

Ačkoliv je Bodrum populárním pobřežním letoviskem, nejde o klasický plážový resort. Zdejší pláž není příliš velká a je pokryta směsí písku, kamínků a oblázků. Pro ty, kteří nemají v tomto směru nadměrné požadavky, je dostačující, náročnější rekreanti ale musejí vyrazit, nejlépe minibusem nebo autem, na blíže či o něco dále položené pláže v oblasti, kterými jsou:

 • Akyarlar - Pěkná pláž Akyarlar lemuje mořskou zátoku asi 13 km od města a přístavu Bodrum. Zdejší voda je krásně průzračná a vlny zcela ideální k surfování.
 • Bardakci - Bardakci, písčitá pláž s množstvím krásných vilek a domů postavených opodál, je vzdálena od centra Bodrumu co by kamenem dohodil. Nejlépe je využít přepravy člunem nebo dojet k pláži po silnici místní hromadnou dopravou.
 • Bitez - Bitez je menší pláž nacházející se 7 km od města Bodrum v přírodní zátoce. Její povrch je písčito-kamenitý a je vyhlášená mezi příznivci windsurfingu, kteří využijí služeb jednoho z nejlepších zdejších klubů. Obzvláště děti pak budou nadšeny jemným pískem a možností stavět hrady a jezírka. Rodiče budou naopak rádi, že jejich ratolesti zůstávají v relativním bezpečí, neboť mořské dno je tu velmi mělké.
 • Gündogan - Gündogan je sice úzká, ale zato dlouhá pláž, dokonce nejdelší na Bodrumském poloostrově. Ačkoliv původně patřila spíše rybářům, pěstitelům oliv a citrusů či sběračům mořské houby, dnes je rozvíjecím se turistickým cílem, i když stále poměrně poklidným. Vedle odpočinku na pláži zde můžete vyzkoušet windsurfing nebo potápění.
 • Gümbet - Živější pláž Gümbet je vzdálena asi 3 km od centra Bodrumu, tedy v docházkové vzdálenosti od většiny hotelů a ubytovacích zařízení, a její předností je písečný povrch, čistota a snadná přístupnost. Pobřežní pás, lemovaný hotely, restauracemi a bary s plážovou obsluhou, je dlouhý asi jeden kilometr. K dispozici jsou slunečníky a lehátka zdarma při konzumaci v přilehlých podnicích. Pro odvážnější je připravena jízda na vodních lyžích, windsurfing a paragliding. Některé z klubů při pláži pořádají noční diskotéky.
 • Gümüslük - Gümüslük neboli antické město Myndos je turecká vesnička, která ukrývá velmi pěkné písečné pláže s průzračně čistou vodou a možností odpočinku na lehátku pod slunečníkem, koupání a jachtingu v příjemném prostředí s okrasnou zelení za zády. Pobřeží je tu pokryto jemným pískem hnědošedé barvy a osazeno stromky a vysokými keři, které poskytují návštěvníkům trochu stínu v horkých slunných dnech. Vesnice leží asi 35 minut od Bodrumu.
 • Karaada - Pláž nazvaná Karaada leží asi 6 km od Bodrumu a proslula hlavně díky přilehlé jeskyni, z níž vychází léčivá voda a bahno, které mají blahodárné účinky na lidské zdraví.
 • Karaincir - Pláž zvanou Karaincir, dlouhou asi 500 metrů, najdou všichni milovníci plážové dovolené cca 16 kilometrů od Bodrumu. Údajně patří k těm nejlepším v celé oblasti.
 • Kumbahce Bay (Bodrum) - V zátoce Kumbahce se nachází úzká pláž, na níž lze přes den užívat slunce a příjemné mořské vody a večer povečeřet kousek od vodní hladiny.
 • Ortakent - Pláž Ortakent, nacházející se nedaleko stejnojmenné vesnice, leží asi 14 km od Bodrumu a může se pochlubit teplou mořskou vodou a písečným povrchem.  K dispozici jsou vodní sporty, hotely i restaurace. Není však příliš vhodná pro méně zkušené plavce a děti, protože její dno se svažuje poměrně prudce do hloubky.
 • Torba - Pláž Torba leží jen několik kilometrů od centra letoviska Bodrum a její povrch je formován příjemným pískem. Moře je čisté a krásně modré.
 • Turgutreis - Turgutreis je samostatné letovisko, které sice leží poněkud dále od Bodrumu (asi 20 km), zato vyniká svou pláží. Ta, ač je poměrně úzká na šířku, čítá na 5 kilometrů délky a je lemována restauracemi a bary. Čeká na vás dech beroucí výhled na západ slunce a nedaleký řecký ostrov Kos, kterému se podřídila řada zdejších hotelů, jenž vybudovala své pokoje tak, aby hosté viděli přímo na horizont. Vedle koupání v moři a polehávání na písečné pláži mohou dobrodružnější nátury využít ideální povětrnostní podmínky ke sjíždění vln při windsurfingu. Pokud se rozhodnete konzumovat nápoje a pokrmy v přilehlých stravovacích zařízeních, budete mít navíc zdarma k dispozici slunečníky a lehátka.
 • Velbloudí pláž (Bagla) - Takzvaná Velbloudí pláž (neboli Bagla) leží asi 14 km od Bodrumu a její unikum spočívá v tom, že více než koupání lákají návštěvníky zdejší velbloudi, kteří vás provezou jemným pískem při pobřeží.
 • Yalikavak - Yalikavak neboli „turecké St. Tropez” se nachází asi 18 km od Bodrumu a jde o původně hlavní rybářský přístav oblasti, dnes jeden z menších a klidných resortů, které ještě nebyly masově objeveny davy turistů. Proto si také uchovává svůj charakter, který spojuje moderní s tradičním. Zdejší pláž je písečná a zdaleka není tak zaplněna rekreanty jako v některých živějších letoviscích. K dispozici jsou slunečníky i lehátka a dlouhé molo vedoucí až doprostřed malé zátoky. Nedaleko pláže naleznete restaurace s rybími specialitami a nad zátokou ruiny starých větrných mlýnů, které jsou dokonalou kulisou k relaxaci, procházce či pikniku.
 • Yahsi - Pláž Yahsi, v překladu „Krásná”, je rozlehlý pobřežní pás, oblíbený přes svažitost terénu hlavně mezi rodinami s dětmi, zřejmě díky možnosti kempování. Dostat se sem dá hromadnou dopravou přímo z centra Bodrumu. K dispozici je několik plážových kaváren s nezbytným občerstvením a lahodnými nápoji po celý den.

Turistická vybavenost, turistické aktivity

Bodrum je jako jedno z center tureckého cestovního ruchu schopno postarat se o zábavu všech, jež se rozhodnou právě tady strávit své vytoužené volné dny.

Ti, kteří milují písek a pobřeží, si mohou vybrat hned z několika méně či více vzdálených pláží a oddávat se ničím nerušenému pohovění při březích moře, které zve ke koupání a cachtání v teplé vodě. Když poleví denní horko, přijde k chuti příjemná procházka po pláži a jejím okolí.

Kdo by však postrádal vzrušení a adrenalin, musí vyhledat jiný typ rozptýlení. K těm obzvláště oblíbeným patří potápění a šnorchlování, jízda na vodních lyžích, jachting a plavba všeho druhu. Některé lodě mají přitom pro své cestující připravenu skutečnou lahůdku – prosklenou podlahu či dokonce taneční parket, skrze který lze pozorovat podmořský život. Řada místních společností navíc pořádá plavební výlety kolem břehů Bodrumu i daleko za ně, při nichž se mohou lidé na palubě věnovat slunění, poslechu hudby a ochutnávání přichystaných dobrot.

Až se vrátíte z poutavého výletu, pusťte se do suchozemských aktivit. K mání je jízda na koni, safari v džípech či velmi oblíbený turistický sport, kterým jsou bezesporu nákupy. V letovisku jsou kamenné obchůdky, tržiště, stánky a markety, z nichž mnohé bývají otevřeny do pozdních večerních hodin. Prodejci nabízejí všechno možné od šperků přes kožené zboží a oblečení až po koberce. A protože jde o orientální kraj, nevyhnete se tradičnímu smlouvání. S tím se tak trochu počítá, a tak jsou ceny většinou nadsazeny.

Až nakoupíte vše potřebné, přijde vhod něco na zub. Posedět lze v příjemné restauraci při pláži, vychutnávat lahodný pokrm, ucucávat osvěžující drink a nechat se unášet dech beroucím pohledem na zapadající slunce. Určitě byste neměli odjet, aniž byste okusili pravou tureckou kuchyni, která je velmi chutná a pestrá. Známý je třeba kebab nebo plněné papriky a vinné listy, k pití pak anýzový nápoj raki. Jazyku zvyklému na středoevropskou stravu můžete vyhovět v zařízení s mezinárodním jídelníčkem, kde si vybere určitě každý. Některé restaurace jsou přizpůsobeny rodinám s dětmi a mají připraveny dětské kouty a místnosti určené ke hře, někde dokonce s příslušným personálem.

A jestliže vám po tom všem zbude alespoň trocha energie, nenechte si ujít noční život, ať už toužíte spíše po romantice nebo bujaré party. Pokud jde o něco k vidění, například nejrůznější vystoupení, show a další zábavné programy, ty se soustředí hlavně do hotelů. Nicméně i ve městě se najde něco pro každé gusto. Někdo dá přednost dobrému jídlu a posezení nad skleničkou, jiný raději tančí. Těm, kteří vysloveně holdují víru tance a zábavy, je doporučována živá pláž Gümbet s řadou diskoték a barů, případně vzdálenější letovisko Antalya.

A v Bodrumu nezapomínají ani na rodiče a především jejich potomstvo. Proto byl nedaleko vybudován nejrozlehlejší turecký aquapark, kde se na bláznivých toboganech a atrakcích vyřádí jak malí čiperové, tak dospělí. Těm pak jistě přijdou vhod turecké lázně, které dodají úlevu celému tělu.

Pro zvídavé návštěvníky a milovníky historie jsou nachystány zajímavé výlety. Bodrumský poloostrov skrývá mnohá zákoutí a vesničky, které stojí za vidění a kam se lze dostat jednoduše hromadnou dopravou. Mnohde objevíte krásné pláže jen pro sebe a jiná kouzelná místečka, jež dodají vaší dovolené špetku dobrodružství.

O něco více času musíte vynaložit, pokud si chcete prohlédnout monumentální památku dávných věků – slavný Efesus s amfiteátrem, knihovnou a chrámy. A ještě dále, asi 260 km od Bodrumu, čeká jiná turecká perla – Pamukkale neboli skalní útvar podobající se zasněženým horám s visícími rampouchy, a to v plném horkém létu. Jestliže se přes tato lákavá místa rozhodnete zůstat v letovisku, můžete se zajít podívat na zdejší hrad nebo se zasnít na pozůstatcích po jednom z divů světa – Mauzoleu v Halikarnassu.

Pamětihodnosti

1. - Památky ve městě

2. - Muzea

3. - Antická města

4.- Přírodní zajímavosti

Dalšími pamětihodnostmi, které lze navštívit, jsou ty, jež patří do oblasti Bodrum nebo do oblasti Antalya.

Aquapark Dedeman

Aquapark Dedeman, jenž je součástí hotelu Dedeman, je místem, které se postará o zábavu celé rodiny, tedy jak dospělých, tak jejich ratolestí. Areál patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím Bodrumu.

V aquaparku Dedeman se dá bez problémů strávit klidně i celý den, ne jen jedno odpoledne. Nabízí totiž obrovskou spoustu bláznivých vodních zařízení, která milují hlavně děti, a to na rozloze neuvěřitelných 60 tisíc čtverečních metrů. K dispozici je na dvacítku nejrůznějších skluzavek a přes 300 metrů dlouhá řeka s umělými vlnami. Samozřejmě nechybí celá škála bazénů rozličných tvarů a velikostí, včetně vířivky. Když pocítíte únavu nebo zkrátka jen nedostatek energie, připraveny jsou v plné pohotovosti restaurace a bary, které vás pohostí dobrým a rychlým pokrmem i osvěžujícími nápoji.

Aquapark se nachází na okraji Bodrumu a pořádají se sem organizované výlety, případně se lze k místu dopravit pravidelnou hromadnou dopravou.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---