Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Oblast Side

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Oblast Side, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Aktuální nabídka hotelů, apartmánů a studií

Hotel
Ubytování
Cena s poplatky od
Hotelový pokoj
21 390 Kč

Oblast Side

Side – dříve věhlasné antické město a přístav, dnes oblíbené letovisko, kde se snoubí moderní architektura s dávnou a tajemnou historií. Jeho strategická poloha v blízkosti dalších pamětihodností, prázdninových resortů, například Antalye či Alanye, jež je vzdálena pouhých 75 km (asi 45 minut od letiště), z něj činí jednu z nejoblíbenějších a nejznámějších dovolenkových destinací jižního tureckého pobřeží (Turecká riviéra) při Středozemním moři.

Není to však zdaleka jen lokalita Side, která se stará o jeho popularitu. Na té má svou zásluhu hned celá řádka skutečností, jež utvářejí celkový obrázek o tomto malém ráji na zemi. Zejména jsou to krásné pláže, nádherné tyrkysové pobřeží, malebné okolí zelených hor, možnost nejrůznějších aktivit a v neposlední řadě tajemstvími obestřené ruiny starověkého města. A právě historické prostředí dopomohlo městu udržet si svůj původní ráz, neboť výstavba je regulována a podřízena památkové péči.

Lze tedy říci, že Side nabízí vše, co si většina rekreantů vybaví pod pojmem dokonalá dovolená – horké slunce, teplé moře, písečné pláže, živý přístav, příležitost k nákupům, restaurace s rozmanitým jídelníčkem a romantické procházky úzkými uličkami města s kulisou historických památek. Není proto s podivem, že do letoviska míří lidé různého věku a národností, rodiny s dětmi, mladé i starší páry či skupinky přijíždějící za zábavou a relaxací při březích moře. Do oblasti Side spadají ještě letoviska Colakli, Kizilagac, Kizilot, Kumkoy (Kilyos), Manavgat a Sorgun.

Geografie, příroda, počasí

Kouzelné přístavní město Side s dech beroucími památkami starověkých civilizací leží na malém poloostrově, který má na délku jen jeden kilometr, zatímco široký je pouhých 400 metrů. Přesto nabízí dostatek prostoru všem příchozím, kteří zde chtějí strávit příjemné chvíle svých volných dnů.

Jednou z nesporných výhod resortu je jeho středozemní klima, které podobně jako v jiných částech oblasti, například na nedalekých řeckých ostrovech, přináší dlouhou letní sezonu, jež trvá od brzkého jara až do pozdního podzimu. Už v březnu se lze setkat s průměrnými teplotami kolem velmi příjemných 18 stupňů s teplotou vody okolo 16 °C. Během horkého léta, které je pochopitelně tou nejoblíbenější dobou návštěvy letoviska Side, hodnoty na teploměru šplhají i vysoko přes 30 stupňů a takto se většinou drží až do září. I říjen a listopad ale bývají se svými dvacítkami více než příznivé. Až v prosinci se ochlazuje na průměrných 16 stupňů, což našinci v časech závějí, chumelenic a plískanic zní doslova jako rajská hudba. Pokud Vás zajímá klima více, můžete se podívat na stránku Počasí v Turecku. Obecně se doporučuje vybrat čas dovolené v Side podle preferencí a aktivit, kterým se rekreant chce věnovat. Pokud tedy máte v plánu klasiku v podobě odpočinku na pláži, slunění a koupání v moři, případně další letní aktivity, jako jsou vodní i jiné sporty, letní sezona bude správná volba. Jestliže však dáváte přednost spíše poznávání krajiny, přírody a historických skvostů, volte raději podzimní a zimní měsíce. Pokud se sem již chystáte, doporučujeme i stránku Turecko - předpověď počasí na 14 dní.

Zdejší podnebí se samozřejmě projevuje i na růstu rozmanité vegetace a utváření přirozeného prostředí vhodného k životu nejrůznějších druhů zvířat. Za jejich objevováním se můžete vypravit třeba do nedalekého národní parku Köprülü, jenž ukrývá mohutný kaňon s řekou na svém dnu, která láká hlavně milovníky raftingu a sjíždění divokých vod. Celá krajina, kterou v jednom místě přetíná starořímský most, je pokryta zelenými lesy na horských svazích. A příliš daleko nemusíte jezdit ani v případě, že byste chtěli spatřit jeskyně nebo famózní vodopády. Obojí je totiž zastoupeno v několika lokalitách, které patří k oblíbeným turistickým atrakcím. 

Historie

Město Side je nejen známo jako velmi populární rekreační středisko jižního Turecka, ale především jako jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť pozůstatků z doby antiky. Už v časech před několika tisíci lety patřilo totiž k významným místům Středomoří a jeho přístav se těšil pověsti důležité obchodní křižovatky. V současnosti už jen ruiny slavného města tehdejšího regionu Pamfýlia, jež se nacházejí v letovisku Side, jsou jasným důkazem toho, že zde panoval rozkvět a prosperita. Před případnými nájezdníky a piráty, kteří by chtěli uloupit něco ze zdejšího bohatství, se město chránilo obrannými zdmi, které jsou patrné dodnes.

Dějiny Side si v průběhu tisíciletí pohrály s osudy místních obyvatel a za dobu existence města postavily do jeho čela mnoho panovníků a vládnoucích národů, ať už to byli Chetité, Peršané, Římané, Syřané či Egypťané. Pokud jde o posledně jmenované, jedna z legend vypráví zamilovaný příběh lásky krásné egyptské královny Kleopatry a jejího milého Marka Antonia, kteří prý právě v Side společně trávili své volné chvíle.

V éře svého největšího věhlasu – v době kolem 3. století před naším letopočtem – platilo Side za centrum obchodu, kultury, ale také vzdělávání. Tento statut si vydobylo z pozice místa známého spíše pro trh s otroky. Důkazem pozdějšího, poněkud sofistikovanějšího údobí, je řada památek, ať už částečně zachovalých či jejich pouhých ruin, z nichž lze přesto vyčíst mnohé o významnosti antické obce. Jde hlavně o velmi pěkně dochovaný amfiteátr, jeden z největších v regionu, jež dokázal pojmout až 25 tisíc diváků.

Dalšími svědky časů minulých jsou v Side, jehož název znamená „granátové jablko”, například vodní nádrže, fontány a lázně, kanalizační systém, městské brány, sloupoví, kolonáda a akvadukty. K vidění je též nepostradatelná agora, nekropole a chrámy, které oslavovaly boha Apollóna a bohyni Athénu. Jeden ze svatostánků po sobě zanechal sice už jen část propojených sloupů; ty jsou však dnes typickým symbolem Side a za východu a západu slunce také tajuplným, romantickým zákoutím.

Pláže, koupání, plážové aktivity

Pláže v Side, dlouhé asi 2 km, čekají na ty, kteří mají rádi kombinaci příjemného s užitečným. Díky kompaktní velikosti poloostrůvku, na němž se resort nachází, jsou totiž pláže v těsné blízkosti centra a nejdůležitějších míst v okolí, takže není třeba nikam daleko cestovat. V závislosti na ubytování postačí vlastní nohy, případně krátká jízda hromadnou dopravou či taxíkem. Snad proto, i když rozhodně nejen z tohoto důvodu, jsou zdejší oblázkové a písčité pobřežní pásy velmi oblíbené, a to hlavně u rodin s dětmi, které je vyhledávají kvůli mělkým břehům, bezpečnosti pro ty nejmenší a průzračně čisté vodě. Během hlavní sezony se tu setkávají rekreanti nejrůznějších národností, včetně samotných Turků, zejména o víkendech. K dispozici je veškeré vybavení, včetně krásného moderního mola ve tvaru květiny.

V letovisku Side se nacházejí dvě pláže: Východní pláž a Západní pláž, které, ač neleží od sebe daleko, jsou svým charakterem poněkud odlišné.

Západní pláž

Západní pláž, kolem níž jsou soustředěny hlavní hotely, které vlastní některé její části, je sice mělká a bezpečná, přesto je díky svým podmínkám určena zejména těm, kteří holdují vodním sportům. Pokud tedy zatoužíte naskočit na vodní lyže, svézt se na banánu či brázdit vlny při parasailingu, máte jedinečnou příležitost. I když nejde o výslovně surfařskou lokalitu, lze na širém moři zahlédnout windsurfaře na prknech a další nadšence při podobných aktivitách. Z pláže jsou dostupné též výlety po okolí na lodích a člunech a v neposlední řadě potápění a rybaření. Na pláži dozorují plavčíci, takže je zajištěno bezpečí všech dovolenkářů i sportovců.

Západní pláž je rozvinutější než její východněji položená sousedka, proto bývá v hlavní sezoně více zaplněna. Odměnou však je rovný písečný povrch a možnost vodních sportů. K dispozici jsou lehátka a slunečníky.

Východní pláž

Východní pláž je oproti výše jmenované poněkud klidnější a nabízí více prostoru – zřejmě proto, že většinu turistů pojme právě západní kolegyně, která leží v blízkosti hlavních hotelů. Pláž je pokrytá kamínky a oblázky, ale také pískem, který utváří lokální písečné duny.

Další pláže

V blízkosti Side se krom Západní a Východní pláže nacházejí ještě některé další. Stačit vyrazit po okolí nebo se nechat zavézt třeba na pláž u letoviska Colakli či letoviska Sorgun.

Turistická vybavenost, turistické aktivity

Na předních místech žebříčku nejpopulárnějších aktivit ve městě Side je jistě vše spojené s mořem a mořskou vodou – vodní sporty, koupání, dětské vodní hrátky – a plážemi, jako je slunění, odpočinek a relaxace, příjemné polehávání a vychutnávají lahodného občerstvení.

Pravděpodobně na druhé místo oblíbenosti, pokud jde o prázdninové aktivity města Side, by bylo možné zařadit návštěvu vzácných rozvalin starověké municipality, kterou tvoří řada staveb vysoké historické hodnoty – amfiteátr pro 25 tisíc diváků, v němž se stále ještě konají kulturní akce, chrámy zasvěcené bohyni Athéně a bohu Apollónovi, starověké veřejné toalety či lázně, v nichž nyní sídlí muzeum.

Side je i dnes, podobně jako v antice, stále místem kulturním. Pravidelně se tu koná například každoroční zářijový festival kultury a umění. Náročnější příznivci vážné hudby, baletu a opery mohou navíc zavítat do nedalekého divadla Aspendos, kde se v červnu a červenci pořádají mnohá vystoupení.

Kdo však dává přednost adrenalinovější zábavě a touží popustit uzdu své energii, nechť se oddá některému ze sportů, jež jsou nabízeny jednak ve městě Side a jednak v jeho okolí. Přímo v místě to může být třeba surfování, rybaření, plavba po moři, jízda na vodních lyžích a řada dalších vodních sportů. V rezervaci Köprülü čeká na ty nejodvážnější povahy sjíždění divoké vody v kaňonu, který naplňuje zpěněná říční voda. Na souši pak můžete vyzkoušet plážový volejbal, tenis, safari v džípu, jízdu na čtyřkolkách či projížďku na koni. Zdejší zalesněné hory, národní parky, říční koryta a zelená údolí vybízejí k pěší turistice a poznávání přírodních pokladů. Jestliže jste však spíše klidnější sportovní nátury, budete nadšeni skutečností, že v posledních letech se turecké pobřeží stává mimo jiné také golfovou destinací. V celé provincii Antalya, kam Side spadá, jsou k dispozici desítky hřišť a nová jsou stále plánována či již ve výstavbě. Jen v nedalekém Beleku, jenž je vzdálen asi 30 minut jízdy, jich je hned šest.

Po celodenních aktivitách se jistě dostaví hlad. Není pak nic snazšího než se usadit v příjemné restauraci a posilnit se dobrým pokrmem a osvěžit lahodným nápojem. Místní gastronomické podniky mají připravenu jak mezinárodní kuchyni, tak tradiční rybí a turecká menu.

A ke správné dovolené patří samozřejmě nakupování, i kdyby mělo jít jen o běžné potraviny a předměty denní potřeby či pořízení několika maličkostí pro blízké, kteří zůstali doma. V místě fungují supermarkety, obchůdky s koženým zbožím a šperky i neodmyslitelné turecké trhy, jejichž provozní doba končí až za tmy. Ani jako turisté byste zde určitě neměli zapomínat na tradiční smlouvání. Je to zavedená zvyklost a přináší uspokojení z výhodného nákupu na obou stranách. Jestliže přes všechny nabízející se možnosti Side neuspokojí vaše požadavky na dobrou koupi, zajeďte do nedalekého Manavgatu, kde naleznete další trhy a obchody.

Ze služeb dále nechybí ani kvalitní lékařská péče, hromadná doprava, taxi služba, půjčovna aut, kadeřnictví, wellness a mnohé další. Stejně tak hotely a ubytování se pyšní širokým výběrem. Kvalitativně začínají již na dvou hvězdičkách a postupují až na komfortních pět hvězd. Většina ubytovacích zařízení vlastní bazény, často s mnoha prvky podobnými aquaparkům, jako jsou skluzavky, laguny, vířivky a podobně. Některé mají pro své hosty vyhrazeny soukromé kousky pláže, kde nabízejí lehátka a slunečníky zdarma. Z ostatního servisu hotely poskytují: saunu, minigolf, tenisové kurty s nočním osvětlením, stolní tenis, bowling, kulečník, internet, kosmetiku, turecké lázně či dokonce bruslení. Rodiny s dětmi se mohou těšit na jízdu na velbloudech, stavění hradů z písku, dětské kluby a disko nebo aquaparky.

Pokud ještě vybude energie na večerní povyražení, můžete buď zůstat v hotelu a využít zábavných programů, které pořádají, nebo se vydat do města. Tam na své strávníky a hosty čekají restaurace a bary s živou či reprodukovanou hudbou a několik diskoték. Nelze však očekávat divoké veselí až do pozdních ranních hodin, jako je tomu v některých jiných resortech v regionu. Tento typ rozptýlení je navíc doménou především hlavní sezony, takže pokud toto není zrovna vaše parketa, vyrazte do Side na podzim, v zimě nebo brzy na jaře.

A na konec i něco pro romantické duše. Ty se rády pokochají příjemnou procházkou úzkými uličkami města, v přístavu a po pláži. Asi nejkrásnějším místem k pozastavení jsou ruiny chrámu, které vytváří famózní atmosféru při západu slunce, kdy paprsky procházejí skrze sloupoví, zatímco nebe dekoruje celý tento obraz pestrobarevnou paletou od modré až po rudou.

Výlety

Ve vzdálenosti jen několik málo kilometrů kolem letoviska jsou doslova rozesety perly zdejší přírody a historie. Side je proto zcela ideálním výchozím bodem, pokud se rozhodnete při svém pobytu pořádat výlety a vyjížďky do kraje za poznáním.

O národním parku Köprülü s kaňonem, římským mostem a divokou řekou již byla řeč. Dále však můžete obdivovat také několik vodopádů, například vodopád Manavgat, vodopád Kursunlu nebo vodopád Düden. Z ostatních přírodních zajímavostí jsou pak k vidění například jeskyně, jako je Damlatas, nebo pohoří Taurus.

A ani o historické pamětihodnosti není nouze. Západně od Side najdete řeckořímské město Perge a amfiteátr Aspendos, který je velmi pěkně zachován, a tak může díky své kapacitě kolem 20 tisíc diváků každý rok hostit operní, baletní a filmový festival.

A nakonec jsou na řadě důležitá města oblasti. Jedním je Alanya, kouzelné přístavní městečko s řadou historických památek, muzeem, Červenou věží a hradem na kopci nad městem. Odtud je pak možné vyrazit kolem pobřeží a obhlédnout několik jeskyní a dalších historických památek. Nejdůležitějším městem provincie je ale pochopitelně její hlavní město – stejnojmenná Antalya. Tam se nabízí obrovská škála aktivit – od návštěvy muzeí přes procházky kolem pamětihodností až po nakupování ve značkových obchodech či na trzích.

Pamětihodnosti

Pamětihodnosti jsou totožné s těmi, které najdete v oblastech Antalya a Alanya a jejich okolí. Jedná se hlavně o:

Výběr z pamětihodností a cílů stojících za návštěvu v oblasti Antalya

1. Historické památky a atraktivní místa

2. Přírodní zajímavosti

3. Antická města

4. Muzea

5. Kostely, mešity

Tipy na hotel v letovisku Oblast Side

Cesars Resort od 21 390 Kč se všemi poplatky

Velký areál hotelu Cesars Resort s hlavní a vedlejší pětipatrovou budovou se rozkládá v letovisku Side-Kumköy, hned vedle široké písečné pláže. K dispozici má bazény pro dospělé, pro malé hosty i bazén se skluzavkami, tenisový kurt, samozřejmostí je wellness centrum, výborná strava a animační programy pro dospělé i pro děti. Historická část Side je od hotelu vzdálena pouhých 5 km.

Kapacita:
693 pokojů

1.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---