Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Oblast Kemer

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Oblast Kemer, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Oblast Kemer

Letoviska v oblasti KemerKemer, ač nevelké, avšak moderní přímořské rekreační středisko, patří snad právě pro svou intimitu a menší rozlohu mezi oblíbené cíle turistů z různých končin světa, kteří chtějí svou dovolenou prožít v krásném a milém prostředí v okolí rozkošné přírody, hor, skal a kopců a při březích teplého Středozemního moře. Pokud tedy neholdujete gigantickým až megalomanským a čistě komerčním resortům, ale naopak vás láká klid, možnost zajímavých výletů a kvalitní služby pro náročného rekreanta, je Kemer stvořen právě pro Vás. Svým charakterem by se dal připodobnit k Bodrumu, který ale leží u Egejského moře na jednom z jihozápadních výběžků tureckého území.

Kemer byl založen již na počátku minulého století a jako region se skládá z devíti vesnic, které tvoří jeho populaci o velikosti zhruba jen něco přes 30 tisíc obyvatel. Přestože městečko samotné, původně jen malá rybářská vesnice, čítá již na stovku let své novodobé historie, největší rozkvět nastal až v posledních letech, zhruba od 80. let 20. století, ruku v ruce s investicemi spojenými s cestovním ruchem. Dnes je již místní infrastruktura kompletní a připravena uspokojit každého příchozího, včetně zajištění spolehlivé dopravy a příslibu pěkného a čistého prostředí. Jak už to bývá, kvalitní služby si ale žádají své, a tak jsou některé služby o něco dražší než jinde a město díky tomu vzkvétá jako jedno z významných center tureckého turismu, jehož příjmy tvoří hlavní zdroj městské pokladny. U turistů, kteří přicházejí především z Německa, Holandska a v poslední době také z Ruska, jsou dnes nejoblíbenějším typem dovolené, téměř by se dalo říci prázdninovým hitem, kompletní zájezdy takzvaně se vším všudy, tedy od přepravy přes stravování až po výlety do okolí. Zajištěn je tak veškerý potřebný servis a zábava, na což jsou zdejší podniky plně připraveny.

Letovisko se nachází asi 40 km jižním směrem od jiného, známějšího města, přístavu a resortu Antalya, kam lze vyrazit na pěkný výlet, za nákupy a památkami.

Geografie, příroda, počasí

Krom své komornosti a přívětivého prostředí je Kemer oblíben hlavně mezi těmi, kteří si při své dovolené vedle turistického pohodlí potrpí i na přírodní krásy a malebné krajinné scenérie. Celé okolí Kemeru je totiž doslova mozaikou, v níž se prolínají zelené lesy, mohutné skály, modré moře a zlatavé pláže v jeden dokonalý obraz. Vápencové hory pohoří Taurus se tyčí hned za letoviskem, kde se rozkládá národní park Olympos se zřícenou starověkého města a ohnivými gejzíry zvanými Chiméra.

Počasí odpovídá lokalitě, je tedy typicky středomořské s teplými a suchými léty a mírnou zimou. V oblasti převládá zvýšená vlhkost, která sice může být někomu až nepříjemná, nicméně odměnou za to je krásně teploučké moře a jemné vlnky, které hladí celé tělo. Zkrátka tak trochu jako v lázeňské koupeli. Nicméně právě tyto podnebné podmínky se starají o udržení dokonalého ekosystému, v němž žije velmi široká a pestrá fauna a flora, jež navíc příznivě narůstá, jak dokazují výzkumy vědců. Typické jsou piniové lesy či suchomilné rostliny žijící v písečných dunách při pobřeží. Někteří zástupci rostlinné i živočišné říše mají své druhy jen v tomto místě a jsou celosvětovou vzácností. O klima se dozvíte více na stránce Počasí v Turecku, pokud Vás zajímá, jak tam bude v době Vaší dovolené, doporučujeme stránky Turecko - počasí a předpověď počasí na 15 dní

Historie

Historie oblasti kolem dnešního letoviska Kemer spadá pochopitelně do velmi dávné historie antiky, nicméně pokud jde o novodobé dějiny, které mají zásadní význam pro současnou podobu a charakter místa, musíme se podívat do počátku 20. století. Tehdy se ještě malé vesničce říkalo „Stará vesnice” (turecky Eski Köy). Až později byla podle nově vybudované, více než 23kilometrové odvodňovací a povodňové zdi přejmenována na Kemer, což v překladu znamená skutečně „Zeď”. Od té doby však již uplynulo více než 90 let, a tak se název již dávno stihl vžít jako běžné označení. Až v 60. letech minulého století počala být budována infrastruktura, zejména silniční spojení, a od 80. let pak byla nastartována štědrá investiční epocha, která postupně přeměnila dříve chudou vesničku v dnešní bohaté letovisko.

Pokud bychom přesto zabrousili do mnohem vzdálenějších časů, museli bychom se vrátit do doby kamenné, jejíž stopy byly nalezeny v některých jeskyních v okolí. Jde především o nástroje a skalní obrazce staré až 15 tisíc let. O dost novější vykopávky a archeologická naleziště, především řada antických měst, dokládá pozdější historii oblasti, která tehdy patřila ke světově významným místům obchodu, kultury a náboženství.

Pláže, koupání, plážové aktivity

Zdejší spíše písčito-kamenné pobřeží je dlouhé více než 50 km a sahá od Beldibi až po letovisko Tekirova. Je tvořeno přírodními plážemi a zátokami všemožných tvarů a velikostí, takže společně formují velmi členitou pobřežní linii mezi pevninou a mořem. Za dalších letovisek sem patří ještě Camyuva, Göynük a Kiris

Výsek pobřeží v Kemeru tvoří hned dvě části, tedy dvě pláže, které rozděluje přístav. Podobně jako je tomu v jiných letoviscích, i zde se nachází soukromý úsek pláže vyhrazený hotelovým hostům, kteří nerušeně odpočívají na lehátkách a pod slunečníky. Zbytek je volně přístupný a láká k vodním radovánkám a stavění hradů z jemného písku a kamínků. Povrch je pravidelně udržován v čistotě a voda je mělká až do délky několika metrů, takže je vhodná i pro malé děti a méně odvážné či nezkušené plavce. Další výhodou je, že tu nebývá hlava na hlavě, takže si každý může maximálně užít své volno bez nutnosti překračovat davy ležících dovolenkářů. A komu se navíc poštěstí, může při koupání spatřit vodní želvy, jak brázdí průzračné vody Egejského moře. Vězte, že jde o zážitek skutečně nevšední.

Jak bylo řečeno, v Kemeru se vyskytují dvě pláže:

1)      Obecní pláž (pláž v centru)

Jen kousek od centra, v blízkosti přístavu přímo v Kemeru leží pěkná oblázková pláž, která je čistá a udržovaná. K dispozici jsou slunečníky a lehátka, na nichž můžete odpočívat po celý den a občas ponořit tělo do příjemných mořských vln. Pozadí pláže tvoří kulisa tmavě zelených kopců. V nabídce je vedle koupání a slunění také plážový volejbal a některé další aktivity.

2)      Půlnoční pláž (pláž poblíž přístavu)

Půlnoční pláž je součástí Půlnočního parku, v němž mimo písečno-oblázkového pobřežního pásu naleznete řadu restaurací a kaváren, obchůdky se suvenýry, divadlo a delfinárium. Potěšující informací je, že vstup je zcela zdarma. Strávit zde můžete celý den a oddávat se nejrůznějším aktivitám. Vedle klasického plavání v moři, cachtání na mělčině, polehávání a slunění je možné vyzkoušet dobrodružné sporty, které vám rozproudí krev v žilách, jako třeba jízda na banánu, parasailing nebo potápění.

Turistické aktivity, turistická vybavenost

Kemer je znám svou vyváženou nabídkou veškerých služeb, které návštěvníci při svém pobytu potřebují či vyžadují. Především je to kvalitní doprava a ubytování, ale také služby dostupné v obci a hotelích.

Střechu nad hlavou po dobu svého pobytu můžete najít v nejrůznějších zařízeních od luxusních po levnější až dokonce extravagantní. Za velmi nezvyklé lze považovat třeba přespání v komunitě zdejších hippies, kteří dávají na výběr mezi závěsnou sítí a příbytky ve stromoví. Jde o ubytování skutečně málo obvyklé a netradiční, zato velice dobrodružné a pro mladé jako stvořené. Náročnější hosté ale zvolí spíše hotel nebo penzion, obojí na vysoké úrovni – samozřejmostí je klimatizace v ceně, sociální zařízení a kontinentální toalety. Pochopitelně nechybí nádherné bazény a nedaleko přístavu ani menší akvapark s několika skluzavkami a tobogany. Viz přehled akvaparků v oblasti Kemer.

Jednou z výhod Kemeru je, že tu vládne příjemný klid a pohoda. Mimoměstská doprava je vedena po obchvatech, čímž je zajištěna jednak minimální hlučnost a také čistší ovzduší. Přesto je doprava dobře organizována, a tak se každý dostane přesně tam, kam potřebuje. I díky těmto možná zdánlivým drobnostem si letovisko vydobylo svou dobrou pověst mezi zahraničními turisty. Pravidelné mikrobusové linky jezdí především do Antalye, Tekirovy a k parku Olympos. Pokud preferujete individuální přepravu, je možné si zapůjčit vůz a dojet kamkoli dle libosti, a to i tam, kam autobusy nejezdí, třeba k některým historickým památkám.

Až si dostatečně užijete pláže a procházek městem a jeho okolím, možná přijde k chuti nějaká zajímavá dovolenková aktivita k rozptýlení. Jednou z oblíbených je nakupování. Obchodníci jsou na zahraniční návštěvníky dobře připraveni, takže hovoří několika jazyky (standardně anglicky, německy a rusky dle nejčastějšího složení rekreantů) a jsou ochotni přijímat různé měny (hlavně tureckou liru a euro). Prodávají zboží rozmanitých druhů – koženou módu a oblečení, suvenýry, šperky a další artikly. A nezapomeňte smlouvat, neboť to patří k místní obchodní tradici.

V Kemeru funguje spousta restaurací, kaváren a barů. Některé z nich jsou zaměřeny vyloženě na turisty, jiné, ty spíše dále od centra a pláží, i na tureckou kulinářskou tradici. Ceny mohou být vyšší než jinde v zemi, ale gastronomický zážitek bude jistě stát za to. Kdo si raději pořídí k snědku něco rychlejšího nebo si sám něco připraví, může nakoupit levněji v supermarketu.

Ti, kdo holdují sportu, nechť načerpají adrenalin při raftingu, jízdě na koni či v džípu, vodních sportech, tenisu, golfu nebo potápění.

A pokud ještě stále zbývají po celém dni nabitém zážitků síly, přichází na řadu noční život. Ten je pestrý a záleží na každém, jakou jeho formu zvolí. Pokud se rozhodnete netrávit vlahé večery spánkem, můžete užívat kemerských klubů, diskoték a barů. Oblíbené jsou večery s tradiční tureckou hudbou nebo známými hity popmusic. Mnohé hotely navíc pořádají vlastní akce – různá vystoupení, tance a show.

Pokud se svým termínem dovolené strefíte do konání některé z pravidelných událostí, přibude k dobru další nevšední zážitek. Město pořádá například světový šampionát v rallye a motokrosu, umělecké výstavy a festivaly, karnevaly, velkolepé show a koncerty.

Město, centrum oblasti

Celé město je pěkně řešené, a tak je ideální k romantickým procházkám. Všimnout si můžete původních domů kolem hlavní ulice a na pěší zóně, která vede až k přístavu. Tam pak můžete pozorovat cvrkot kolem kotvících jachet a lodí. Projít můžete několika promenádami a parky a potěšit se pohledem na další dávku zeleně na okolních kopcích. Hotelová zástavba je situována důmyslně, aby nenarušovala ráz pláží, a tak jsou zde vytvořeny parkové zóny, které slouží jako příjemné optické oddělení dvou odlišných prostorů, tedy hotelů a pláží.

Pamětihodnosti oblasti Kemer

1. Jeskyně

2. Skály, kaňony, přírodní úkazy

3. Parky

4. Historické památky

Pokud by Vám to nestačilo, můžete se podívat na památky zajímavosti v sousedním regionu, viz Oblast Antalya

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---