Oblast Alanya
Oblast Alanya
Celá přímořská oblast kolem města Alanya se rozprostírá na malém poloostrůvku podél malebného jižního pobřeží Turecka (je to vlastně východní část Turecké riviéry), jež je omýváno sytě modrým Středozemním mořem. A právě moře je, vedle široké škály nejrůznějších, především historických zajímavostí, zdejší dominantou a jedním z hlavních důvodů, proč sem míří turisté z celého světa. Byla by však rozhodně škoda si při svém pobytu v Alanyi užívat jen a pouze teplých mořských vlnek a plážových radovánek, i když jsou to činnosti nesmírně příjemné a po hříchu lákavé. Vedle typických prázdninových aktivit se totiž nabízí široké možnosti poznávání jak přírodních, tak hlavně historických krás tohoto kouzelného a všestranného místa.
Alanya má významný podíl na rozvoji zdejšího turismu, který je proto jedním z hlavních hospodářských činitelů celého regionu. Velká část služeb je zaměřena na uspokojení potřeb přijíždějících návštěvníků, kteří zde tráví své chvíle volna. Dovolenkáři tak mohou mít naprostou jistotu, že se jim dostane kvalitního servisu ve všech směrech a stejně tak zaslouženého komfortu.
Ve městě a přináležejícím okolí žije na čtyři stovky tisíc obyvatel, z toho množství Evropanů. Analya se tak může považovat za místo relativně kosmopolitní, o čemž svědčí i fakt, že několik zdejších tiskovin vychází pravidelně v několika jazykových mutacích – vedle turečtiny také v angličtině, němčině a holandštině. Dobře se tu daří i v obchodu s nemovitostmi, které jsou populární hlavně mezi zmíněnými zájemci z Evropy.
Letoviska v oblasti Alanya
Do oblasti Alanya patří několik letovisek. Některé jsou jen městké části (například pláž Kleopatra a její přilehlé okolí se často uvádí jako samostatné letovisko), některé jsou městečka a vesničky v blízkém okolí. Jedná se především o letoviska: Alanya, Incekum, Karaburun, Kargicak, Kestel, Kleopatra, Konakli, Mahmutlar, Obagöl, Okurcalar a Türkler. Na mapu se zobrazenými letovisky se můžete podívat na stránce Mapa letovisek v oblasti Alanya.
Geografie a příroda oblasti Alanya
Alanya, jež se skládá z původního města a stále se rozrůstajících periferií, je součástí jedné velmi známé provincie, která se řadí mezi zdejší skvosty a nejnavštěvovanější místa Turecka vůbec. Řeč je o provincii Antalya, jež dlí v jihozápadní části turecké středozemní oblasti na úpatí pohoří Taurus. Samotné město Alanya je od podobně znějícího a často zaměňovaného sídla Antalya vzdáleno jen asi 150 km, a tak představuje skvělý startovní bod, pokud se právě odtud rozhodnete vydávat za poznáním tureckých památek a přírodního bohatství, jimiž je celý širý region doslova protkán. Společně pak tato letoviska, celé dlouhé jižní pobřeží a všechny ostatní resorty tvoří takzvanou Tureckou riviéru zahrnující přibližně 70 kilometrů. A právě v její východní části čeká na všechny příchozí malebná Alanya.
Když matka příroda rozdávala v krajině své poklady, Alanya byla zřejmě ve správnou chvíli na správném místě, neboť patří k těm nejkrásnějším přímořským destinacím celého Turecka. A nejsou to zdaleka jen dlouhé pláže táhnoucí se při březích Středozemního moře, které utváří jedinečnou scenérii. Alanya se totiž rozkládá v Antalyjském zálivu na přímořské planině Pamfýlia, která má své místo pod horským masivem zvaným Taurus. Kraj je tak velmi pestrý a formuje mozaiku barev a rozmanitosti – od tyrkysových mořských vod přes zlatobílé písky při pobřeží až po zelené celky lesů a vyprahlou hněď horských vrcholků. Od skalních špiček pak přechází terén po mohutných svazích až k úrodným údolím společně s řekami a prameny, které počínají hluboko v horách. V těch a taktéž pod mořskou hladinou ve skalních útesech lze nalézt jeskyně, z nichž některé prý mají unikátní složení vzduchu, který lečí astma a napomáhá zdravému dýchání.
Místní smíšené a jehličnaté lesy jsou domovem pestré fauny a flory. Porost tvoří hlavně borovice, křoviny, ale také vzácný cedr, fíkovníky a v neposlední řadě rostliny, jež produkují květy omamných vůni, tvarů a odstínů.
Alanya - počasí a klimatické podmínky
Skutečnosti, že se Alanya nachází při březích Středozemního moře, odpovídá i tamní klima, podobné ostatním středomořským lokalitám. Léto je tu proto dlouhé, horké a suché, zatímco zima má na starost opatřit dostatek vlhkosti v podobě vydatných dešťů. V období hlavní sezony převažují krásné slunečné dny s teplotami okolo 30 stupňů Celsia, a tak je téměř garantována slunná dovolená bez mráčku. Celkový roční teplotní průměr je pak cca 21,5 stupně, což je velmi příjemná hodnota. Některé klimatické aspekty mají navíc za následek řadu estetických přírodních úkazů. Například přítomnost hor způsobuje, že se v bezprostřední blízkosti resortu vyskytují mlhy, které pak na obloze čarují pestrobarevné duhové oblouky, nejčastěji ráno. Na vrcholcích zdejšího pohoří bývá také vidět sněhový povlak, a to i za horkých dnů. Nejideálnější dobou návštěvy Alanye je od brzkého jara až do pozdního podzimu, kdy se teploty pohybují od 20 stupňů až po horka přesahující třicítku uprostřed léta. Jaro a podzim jsou vhodné k nostalgickým procházkám a poznávání historických památek i přírodních zajímavostí.
Pokud Vás zajímá předpověď, můžete se podívat na stránku Alanya - počasí a předpověď počasí na 14 dní.
Pláže, koupání, plážové aktivity
Celé jižní pobřeží Turecka v širokém okolí Alanye je lemováno dlouhými písčitými pruhy pláží, které pokrývá písek různého typu od jemňoučkého až po hrubší druhy dovezené podle pověsti z povodí Nilu, jež se nachází až v dalekém Egyptě. Samo letovisko se může pochlubit hned dvěma hlavními plážemi. Jedné, ač má vlastních pojmenování vícero, se nejčastěji říká Východní pláž, protože leží ve východní části Alanye. Je dostatečně dlouhá a díky mělčinám vhodná pro každého, neboť její povrch se jen mírně svažuje po mořském dně do podvodních hlubin.
Západně odtud je pak dostupná další pláž, a to takzvaná Kleopatřina pláž, která nese své jméno na počest spanilé a velmi krásné egyptské panovnice, jíž město ve starověku náleželo a která právě v této čarokrásné zátoce smočila své pověstné křivky. A stejně krásná jako vládkyně Egypta je i sama pláž, prý dokonce nejkrásnější v celém Turecku. Je dlouhá kolem dvou kilometrů a pyšní se tzv. modrou vlajkou, tedy oceněním Evropské unie za jedinečnou čistotu vody i pláže a kvalitní služby. Moře se vyznačuje průzračností, příjemnou teplotou vody a podmínkami vhodnými k vodním sportům, jako je například windsurfing, parasailing nebo jízda na banánu. Pobřeží pak umožňuje věnovat se suchozemským aktivitám jako fotbal nebo tenis (tenisové kurty i fotbalové hřiště leží bezprostředně u pláže). Pod hladinou pak lze spatřit barevné ryby, nejlépe za pomoci brýlí a šnorchlu. Na obou hlavních plážích je zajištěn potřebný servis – lehátka a slunečníky za poplatek i občerstvení.
Další pláží je Damlatas, která leží jen nedaleko Kleopatřiny a která je jakousi vstupní branou do krápníkové jeskyně totožného jména.
V místě ale vedle dvou největších a nejznámějších pláží fungují ještě některé jiné a neméně zajímavé, například:
- Alanya centrum alias Keykubad alias Východní pláž (čistá pláž, která pokračuje podél břehů až do 40 km vzdáleného města Gazipasa; pyšní se modrou vlajkou EU za čistotu)
- Alara (písčitá pláž dlouhá téměř 2 km, navíc s malým ostrůvkem v otevřené zátoce)
- Avsallar (pláž oceněná modrou vlajkou EU)
- Incekum (pláž, jejíž délka dosahuje kolem 1 km, se pyšní velmi jemným pískem, avšak je zde potřeba opatrnosti při vstupu do vody, neboť již po cca 5 metrech začíná prudká svažitost; dostupné jsou slunečníky a lehátka za poplatek; pláž je vyhlášená čistotou, za níž si vysloužila modrou vlajku EU)
- Kargicak (pláž pyšnící se modrou vlajkou EU)
- Konakli (pláž, dlouhá až neuvěřitelných 10 km, je pokryta jemným pískem a kameny a byla oceněna modrou vlajkou EU, tudíž vyniká svou čistotou; k dispozici je občerstvení a vodní sporty)
- Mahmutlar (pláž, jež se může pochlubit modrou vlajkou EU za čistotu)
- Portakal (je součástí pláže Alanya centrum alias Keykubad, nachází se nedaleko městského centra směrem na východ a měří asi 1 km do délky a někde až na 100 m do šířky; voda je tu místy chladnější, zato se pláž dotýká úpatí horstva Taurus, jež tvoří krásnou kulisu)
- Türkler (taktéž jedna z mnoha pláží v oblasti Alanye, která se může pochlubit modrou vlajkou EU).
- Ulas (pláž Ulas, také zvaná Emirgan, která se nachází asi 5 km od Alanye, je oblíbená zejména mezi místními; patří k údajně nejlepším v okolí; k dispozici jsou toalety, lehátka a dokonce i stoly a vybavení k opékání či pikniku)
Díky množství pláží mají některé hotely vlastní pobřežní prostranství vyhrazené jen pro své hosty.
Turistické aktivity, turistická vybavenost
Město Alanya včetně rozlehlého okolí je připraveno postarat se o zábavu všech, kteří sem zavítají. Škála rekreantů je přitom dosti různorodá, neboť tato destinace láká všechny věkové kategorie – mladé páry, rodiny s malými dětmi i penzisty – a dokáže tak uspokojit širokou paletu chutí a zájmů. Na své si přijdou jak milovníci adrenalinu, kteří využijí nabídku sportovních aktivit, tak klidnější a hloubavější povahy, nebo zkrátka jen zvídavé duše, které rády objevují tajemství historie a dávných věků. Těm se naskýtá jedinečná příležitost ve zdech středověké pevnosti z 13. století, jež se velmi pěkně zachovala až do dnešních dnů. Jejích neuvěřitelných 150 věží se tyčí nad městem a stále budí dojem respektu a síly.
Kdo si spíše potrpí na přírodní unikáty, nechť zavítá do impozantních krápníkových jeskyní Damlatas objevených až před zhruba 50 lety místními dělníky. Stalagmity a stalaktity, které se v horské dutině ukrývají, se formovaly 15 tisíc let, abychom se jejich kráse mohli dnes bez dechu obdivovat. A když už je řeč o dýchání, vzduch v jeskyni má díky speciálnímu přírodnímu složení (vysoká vlhkost, chemické látky, ionizace a pozitivní radiace) blahodárné účinky při léčbě astmatických obtíží. Nejde však o jedinou jeskyni v okolí. Dalšími jsou například Jeskyně milenců, Jeskyně pirátů nebo Fosforeskující jeskyně. K mání jsou též plavby krápníkovými jeskyněmi na člunu.
A pokud ještě zůstaneme u přírodních zajímavostí, lze jen doporučit, zejména dobrodružnějším povahám, zdejší pohoří Taurus, které skýtá nádherné skalní scenérie, výhled do širého okolí a možnost pěší turistiky. Zájemce o folklor a kulturu zase potěší návštěva malých vesniček, které si zachovávají svůj původní ráz i styl života. Za všemi těmito zvláštnostmi zdejšího kraje lze vyrazit džípem nebo na čtyřkolkách. Jde o jakési „safari”, které je organizované a zahrnuje výlet do hor a prohlídku některých dalších turisticky oblíbených atrakcí, například nomádské vesnice. K dispozici jsou i výlety do akvaparků, do mešit a k vodopádům nebo do lázní. Komu se nedostává adrenalinu v žilách, může zakusit rafting divokým říčním kaňonem.
Nakupování
Oblíbenou činností, stejně jako v celém Turecku, je i v Alanyi nakupování, které se neobejde bez tradičního smlouvání. Zkrátka z obchodu nebo od stánku byste neměli odcházet, aniž byste vyjádřili svou „nespokojenost” s cenou za požadované zboží. Částky, které obchodníci požadují, jsou většinou nadsazeny až o polovinu, takže se naskýtá ideální příležitost, jak ušetřit, výhodně nakoupit a zároveň naplnit zdejší bonton. V obchůdcích určených hlavně pro turisty najdete především šperky ze zlata i stříbra, oblečení, produkty z pravé kůže, orientální koberce a samozřejmě suvenýry a dárky pro nejbližší.
Jídlo a pokrmy
A ke správné dovolené patří pochopitelně dobré jídlo. Stravovacích zařízení je více než dostatek, a tak se není třeba obávat, že byste trpěli hladem či omezenou možností výběru. Většina hotelů má vlastní kuchyňské zázemí a nabízí velmi širokou paletu pokrmů, často ve formě švédských stolů. Ochutnat tak můžete pestré speciality, jejichž součástí je zelenina čerstvá i nakládaná, a to jak studená, tak teplá, olivy, luštěniny, saláty, pokrmy z rýže, sýry (zejména tradiční feta), ovoce, těstoviny, masové směsi a vůbec maso na řadu způsobů, masné a mléčné výrobky, zapékané brambory a zelenina, ryby, polévky, z dezertů pak ovocné zákusky, pudinky a další – zkrátka téměř cokoliv dle mlsného jazýčku každého návštěvníka. Mimo hotely lze navštívit nejrůznější typy restauračních podniků, jež servírují širokou paletu jídel od rychlého občerstvení až po vybrané a tradiční turecké lahůdky. A samozřejmě nelze opomenout snad nejproslulejší turecký pokrm – kebab. Kde jinde jej ochutnat než právě v Turecku.
Město, centrum oblasti
Centrem dovolenkové lokality Alanya je stejnojmenné město Alanya, k němuž se poutá bohatá historie, jež je viditelná již na první pohled. Už při příjezdu k hranicím municipality jsou z dálky vidět na skále se tyčící středověké hradby a pevnost, které v minulosti měly za úkol chránit zdejší obyvatele před četnými pirátskými a vojenskými útoky. Nyní se tyto hrdé budovy, jejichž opevnění dosahuje až délky neuvěřitelných šesti kilometrů, vypínají nad městem a shlížejí na krásnou Kleopatřinu pláž.
Hlavní ulicí města je takzvaný Atatürkův bulvár, který se táhne souběžně s mořským pobřežím a rozděluje obec na dvě části – jižní, tedy turistickou, a severní, která slouží spíše místním a sahá až k nedalekému pohoří.
Protože je město Alanya současně přístavem, lze po celý den pozorovat jeho čilý ruch – připlouvající a odplouvající lodě, kotvící jachty, plavební personál i běžné rekreanty, kteří nasávají svěží přístavní atmosféru. V noci se pak tato část města proměňuje v živý bulvár plný bujaré noční zábavy, především v podobě bezstarostného popíjení lahodných nápojů a pochutnávání si na dobrém jídle, přičemž se lze oddávat libým tónům tradiční hudby či kochat se ladnými pohyby orientálních břišních tanečnic. Mnohé kluby však zavírají poměrně brzy, a tak je pro ty, kteří ještě nechtějí jít spát a touží po protančené noci, připravena autobusová doprava, jež je zaveze do areálu tzv. Auditoria dále od centra, kde veselí končí až za rozbřesku.
Samozřejmostí je veškerý městský komfort – velké množství hotelů, barů, restaurací, obchodů a supermarketů. Na své zákazníky čekají i cestovní kanceláře, které rády pomohou s výběrem vhodného výletu po okolí. Peníze lze bez problémů vyměnit ve směnárnách.
Celé město je velmi pěkně udržované, čisté, zejména v nejfrekventovanějších turistických zónách u pláží a na promenádách. Nechybí palmy, keře a květiny, fontány a vodotrysky či kouzelné scenérie v pozadí s horami. Narazit můžete dokonce na posilovnu pod širým nebem a jen tak si zdarma zacvičit přímo na ulici.
Za zmínku stojí také skutečnost, že město Alanya navazuje a udržuje přátelské kontakty s některými evropskými i mimoevropskými městy, z nichž jedním je i český Špindlerův Mlýn.
Pamětihodnosti a zajímavosti v okolí
Jako tipy na výlet doporučujeme například:
Přírodní zajímavosti
Historické památky ve městě
Středověký hostinec Sarapsa Caravanserai
Muzea
Kostely, mešity
Antická města
Historie
Pokud hovoříme o Alanyi, nelze v žádném případě opomenout historii, neboť ta hraje v tomto místě více než významnou roli. Díky své strategické poloze na poloostrovním výběžku nedaleko řeckých ostrovů se Alanya v minulosti stávala baštou mocných rodů a panovníků různých národností – od egyptských Ptolemaiovců (včetně slavné Kleopatry) až po Římany a vládce Osmanské říše – a v návaznosti na to také cílem pirátů a bojovných nájezdníků. Největšího věhlasu, jak politického, tak ekonomického, nabylo přímořské město v dobách starověkých a pak v éře středověku, z nichž také pochází většina nejdůležitějších památek, jež lze stále obdivovat při procházkách ulicemi a výletech do okolí.
O způsobech, jakými v minulosti docházelo k získání dnešní Alanye do majetku vládnoucí elity, panují mnohé, často velmi poutavé legendy. Jednou z nich je ta o slovutné egyptské panovnici Kleopatře, na jejíž počest byla pojmenována zdejší oblíbená pláž (pláž Kleopatra). Moudrá královna přišla k Alanyi poměrně snadno, a to tak, že ji obdržela darem od svého milence Marka Antonia. Ač by se chtělo romanticky domýšlet, že muselo jít jistojistě o projev vášnivých citů, není tomu zcela tak. Sice šlo údajně o svatební dar, nicméně důvod věnování byl mnohem pragmatičtější a o to méně romantický. Kleopatře totiž v pískem a horkem opanovaném Egyptě chybělo dřevo, kterého však v Alanyi byl dostatek, a tak šlo o pozornost spíše praktickou. Dřevo pak totiž krásná vládkyně použila ke stavbě své válečné plavební flotily. Jiná legenda zase vypráví o panovníku Alaeddinu Keykubadovi I., z jehož jména je odvozen dnešní název města a přilehlého okolí. Tomu spadlo význačné sídlo do klína ve 13. století. Původně zamýšlel sultán Alaeddin bojovný vpád a násilné převzetí moci. Jenže jeho armáda byla již všemožnými válečnými a cestovními útrapami zmožena a hrozilo, že bude surově zdecimována. A tak se vojevůdce uchýlil k malé lsti – místo svých vojáků poslal do boje kozy. Nikoliv však se zbraněmi v podobě rohů, což by bylo přeci jen poněkud pošetilé, nýbrž s pochodněmi upevněnými na kozích rozích. Zvířata tak v noční tmě, hnána Alaeddinovými vojáky kupředu, připomínala velmi početné vojsko, kterého se tehdejší vládci oblasti – Arméni – zalekli a místa se dobrovolně a bez zbytečného krveprolití vzdali.
Vnik názvu Alanya
Bez zajímavostí není ani pozastavení se nad původem samého názvu města a kraje Alanya. Vzhledem k tomu, že vlády se v průběhu staletí obměňovaly, stejně jako národnostní rozrůzněnost jejich představitelů, prošlo tak názvosloví bohatým vývojem – od latinského (Coracesium) přes řecký (Korakesion) a byzantský (Kalonoros neboli „Krásná hora”) až po dnešní turecký název. Ten pochází ze jména již zmíněného sultána Alaeddina Keykubada I. a psával se jako Alayie – „Aliho město”. Později, přesně v roce 1933, a to po změně turecké abecedy, bylo jméno, mimochodem též za přispění malé chybičky v jednom proslulém telegramu, upraveno na současné Alanya. Nicméně odkazů na středověkého tureckého vůdce lze v Alanyi nalézt více – například se odráží v názvu jedné ze zdejších pláží, tzv. Keykubadovy.
Vzdálená historie
Je nutno dodat, že historie města Alanya nesahá jen do starověku, ale mnohem dál. První lidé tu žili již před 20 tisíci lety. Nejstarší doložená zmínka o tomto místě, jež tehdy bylo náležitou součástí Perské říše, byla však zapsána až rukou geografa Skylakse, a to ve 4. století před naším letopočtem. Ještě před příchodem Římanů v 1. století před Kristem se ve městě usadili piráti, kteří zde založili svou základnu pro loupežné výpravy. Ani po jejich potlačení však nezůstalo zdejší pobřeží uchráněno před nájezdníky a mocichtivými vládci. V 7. století to byli Arabové, ve 13. století pak křižáci, v 15. století příslušníci Osmanské říše. Každé takové příkoří však současně znamenalo nové a nové zdokonalování obranného opevnění, kterým se Alanya pyšní dodnes, i když už bezprostřední nebezpečí podobného vpádu nehrozí.
Praktické informace
- časový posun: 1 hodina dopředu
- nejbližší letiště je v Antalyi; transfer trvá asi 100 až 120 minut
- elektrické zásuvky jsou totožné s českými
- platidlem je nová turecká lira, je ale možné platit i eury či dolary
Oblast: |
Oblasti a regiony |
Typ letoviska: |
Klidné |
Aktivity v letovisku: |